Gönüllü, Keşap

Gönüllü, Giresun ilinin Keşap ilçesine bağlı bir köydür.

Gönüllü
Ülke Türkiye
İl Giresun
İlçe Keşap
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
  Toplam 319
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28900
Resmî site
-

Tarihçe

Köyün adı Istiklal savaşında köyden 40 küsur kişinin savaşa katılmak için gönüllü olmuştur bu yüzden Atatürk köyün ismini Gönüllü köyü adını vermiştir.Köyün kuruluş tarihi 18. yüzyıla dayanmaktadır.Köyde mesken olan sülaler Eğrioğulları, Alemdaroğulları, Havaoğulları, Emecanoğulları, Hacıhasanoğulları, Duduoğulları, Haydaroğulları, Karabicoğulları ve Tosunoğulları'dır. Topal Osmanağa'nın sağ kolu Alemdaroğlu Şah İsmail ve Halep şehidi Selami Aynur Gönüllü köyündendir. Ülkenin ve dünyanın pek çok yerinde eğitim, sanayici, ticaret, yönetim ve hukuk alanında yetişmiş insanları bulunmaktadır. Köyün telekominikasyon iletileri ile Mehmet Aynur ilgilenmektedir.Muhtarı, Mustafa Albayrak'tır.

Coğrafya

Giresun iline 22 km, Keşap ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 319
1997 317

Yurt içinde İstanbul, Bursa, Kocaeli, Antalya, Sakarya, Samsun, Trabzon, Ankara; yurt dışında Almanya, Hollanda, Abd başta olmak üzere birçok gurbetçisi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.