Kızıl Cadı

Kızıl Cadı, ya da bilinen adıyla Scarlet Witch, Marvel Comics karakterlerinden birisidir. Stan Lee ve Jack Kirby tarafından ortaya çıkarılan mutant bir karakterdir.

Kızıl Cadı
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm Mart 1964
Yaratan Stan Lee
Jack Kirby
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Wanda Maximoff
Yardımcıları X-Men
Avengers
Magneto
Pietro
Rhino
Thunderbolts
Önemli takma adları Wanda Frank
Wanda Magnus
Güçleri Enerjiyle ilgili güçler.

Özgeçmişi

Wanda Maximoff, süper güçlü mutant olan Magnetonun çingene Magda'dan olan kızıdır. Annesi doğumdan önce kocasının güçlerinden korkup kaçmıştır. Magda Wundagore dağlarında Bova adlı bir kadının yanına sığınarak orada ikiz çocuklarını doğurmuş (Wanda ve Pietro) da sonra oradan da kaçmıştır.

Bova iki normal bebeğin hayvan insanlar arasında büyütülemeyeceğini anlayınca çocukların birisine verilmeleri geretiğini bağlı olduğu yüksek evrime anlattı.

Yüksek evrim çocukları Django ve Marya Maximoff'un yanına verdi.Bunlar kendi ikiz çocuklarını yitirmiş başka bir çingene ailesiydi. İkiz çocuklara Wanda ve Pietro adları verildi.Onlara kendi çocukları gibi bakan Maximofflar çocuklar büyümeye başladıklarında değişik güçleri olduğunu fark ettiler.

Django ailesini doyurabilmek için hırsızlığa başlayınca köylüler çingene grubuna saldırdılar. Pietro olağanüstü hızını kullanarak kardeşiyle birlikte oradan kaçtı ve iki kardeş Avrupa'yı dolaşmaya başladılar.

Bir gün Wanda kontrol edemediği güçleriyle bir evi yok edince kentte oturan insanlar onlara saldırdılar. Son anda Magneto tarafından kurtarıldılar. Kendi çocuklarını bulduğunu bilmeyen Magneto onları kendi arkadaşları kötü Mutantlar grubuna kattı. İki kardeş aylar boyunca Magnetoya hizmet ettikten sonra bir gün Magneto Stranger tarafından kaçırıldı.

Kızıl Cadı ve kardeşi Pietro kötü Mutantlar grubundan ayrılarak Avengers (İntikamcılar) grubuna katıldılar. Kızıl Cadı daha sonra gerçek bir cadı olan Agatha Harkness'den büyücülük hakkında bilgiler aldı. Bir süre sonra yarı robot yarı insan olan Vision ile evlendi.

Kızıl Cadının mutant güçleri vardır. Enerji engelleri oluşturabilir ve Enerji ışınları gönderebilir. Tabancadan atılan mermiyi eritmek gibi bazı olağanüstü olaylar oluşturabilir. Kızıl Cadı aynı zamanda iyi bir atlet ve yakın dövüş uzmanıdır. Fakat yine de yakın dövüşlere pek girmez.

Kaynakça

  • Marvel Çizgi Roman Yayınları
  • X-Men

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.