Kırmızı akçaağaç

Kırmızı akçaağaç (Acer rubrum), yaprak döken ve Kuzey Amerika’nın doğusunda yaygın olan ağaçlardan biri. ABD Orman hizmetine göre Amerika’daki en yaygın ağaçtır. Ontario ve Minnesota sınırında bulunan Lake of the Woods’dan doğuda Newfoundland’e, güneyde Miami ve Florida’ya güneybatıda ise Doğu Teksas’a kadar yayılmıştır. Özellikle yaprakları olmak üzere çoğu özelliği biçimde değişkenlik gösterir. Olgunluğa ulaştığında yaklaşık 15 metre gibi bir yüksekliğe ulaşır. Çiçekleri, dalları, sapları ve tohumların kırmızının tonlarına değişmesi nedeniyle bu adı almıştır. Bu özelliklerin yanı sıra en çok son baharda parlak koyu kızıl yaprakları ile bilinirler.

Kırmızı akçaağaç
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Sapindales
Familya: Aceraceae
Alt familya: Aurantioideae
Oymak: Citreae
Cins: Acer
Tür: A. rubrum
İkili adlandırma
Acer rubrum
L.

Yayılım alanının haricinde kızıl akçaağaç, pek çok farklı konum ve koşula neredeyse Kuzey Amerika’daki bütün ağaçlardan daha fazla uyum sağalayabilir. Bataklıklarda, kuru kumda veya bu ikisinin arasındaki neredeyse her yerde yetişebilir. Deniz düzeyinden 900 metreye kadar olan yüksekliklerde iyi bir şekilde yetişebilir. Güzün yapraklarının aldığı renk ve beğenilen biçimi için gölgelik ağaç olarak kullanılır. Ticari olarak küçük ölçekte akçaağaç şurubu ve orta veya yüksek kalitedeki kereste yapımında kullanılır. Rhode Island’ın eyalet ağacıdır.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.