Köpek Dişi

Köpek Dişi (Orijinal isim: Modern Yunanca: Κυνόδοντας Kinodontas) 2009 yılı çıkışlı Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos tarafından çekilen distopik bir sinema filmi.Filmde, çocuklarını izole bir biçimde, dünyanın geri kalanı ile herhangi bir ilişki içine sokmadan sahip oldukları büyük bahçeleri ve havuzlu evleri içerisinde yetiştiren hastalıklı bir aile anlatılır.

Köpek Dişi
Kinodontas
Yönetmen Yorgos Lanthimos
Yapımcı Iraklis Mavroidis
Athina Rachel Tsangari
Yorgos Tsourianis
Senarist Yorgos Lanthimos
Efthymis Filippou
Oyuncular Christos Stergioglou
Michelle Valley
Angeliki Papoulia
Mary Tsoni
Christos Passalis
Türü Distopik
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 2009
Süre 97 dakika
Ülke  Yunanistan
Dil Yunanca

Lanthimos'un ikinci uzun metraj filmi olan[1] Köpek Dişi, 2009 Cannes Film Festivali'nde Belirli Bir Bakış ödülünü kadandı ve 83. Akademi Ödülleri'nde En iyi Uluslararası Film adayı gösterildi.[2]

Kaynakça

  1. "Kynodontas (Dogtooth)". Cannes Film Festival. festival-cannes.com. 23 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2009.
  2. "83rd Academy Awards Nominations Announced" (PDF). oscars.org. 25 Ocak 2011. 4 Mart 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2011.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.