Jessica Alba

Jessica Marie Alba (d. 28 Nisan 1981), Altın Küre'ye aday gösterilmiş Amerikalı oyuncu. Dark Angel, Günah Şehri, Fantastik Dörtlü ve Maviliklere Doğru, Good Luck Chuck gibi yapımlarda rol aldı. Maksim dergisinin Hot 100, Askmens.com sitesinin 99 En Fazla Beğenilen Kadın ve FHM'in 2007'de yaptığı Yeryüzündeki En Seksi Kadınlar listelerinde bir numara oldu[1][2][3]. Oyunculuk kariyerinde birçok önemli ödül kazanmıştır

Jessica Alba
Jessica Alba (2016)
Doğum Jessica Marie Alba
28 Nisan 1981 (1981-04-28)
Milliyet ABD
Meslek Oyuncu
Evlilik Cash Warren (2008-günümüz)
Çocuk(lar) 3

Hayatı

Alba; Pomona, Kaliforniya'da doğdu. Annesi Catherine, Danimarka ve Fransız-Kanada kökenlidir. Babası Mark Alba ise anne ve babası Kaliforniya'da doğmasına rağmen Meksikalıdır. Jessica Alba'nın anne ve babası henüz çok gençken evlendiler. Annesinin babası olan dedesi, Amerikan ordusunda denizcilik yapmış ve II. Dünya Savaşı'nda da Pasifik okyanusu'nda görev almıştır. Alba, erkek kardeşi Joshua ile beraber büyükannesi ve dedesi tarafından büyütüldü. Kardeşi Joshua, Alba'nın rol aldığı Dark Angel adlı dizinin son bölümünde yer aldı. Jessica Alba on yedi yaşına kadar büyükannesi ve dedesinin yanında yaşadı. Babasının hava kuvvetlerinde olması nedeniyle aile birçok kere taşındı. Taşındıkları yerler arasında Mississippi ve Teksas gibi eyaletler vardır. Fakat yine en sonunda Kaliforniya'ya geri döndü.

Alba'nın ilk yılları hep hastalıklar ile geçti. Çocukluk yıllarında iki kez akciğerlerinden, bir kez apandisinden ve bir kez de bademciklerinde oluşan bir kistten dolayı sorun yaşadı. Çocukken okuldaki diğer çocuklardan izole yaşadığını iddia etmesinin nedenini de çok sık hastaneye yatmasına bağlamaktadır. Bu yüzden de kimsenin onu arkadaş olarak tanıma fırsatı bulamadığını da eklemektedir.

Kariyeri

Kariyerinin ilk yılları

Alba beş yaşındayken oyunculuğa ilgisini göstermeye başladı. İlk oyunculuk deneyimini on iki yaşında, bir oyunculuk ajansına kaydolmasından dokuz ay sonra yaşadı.

İlk film deneyimini Gail adlı küçük bir rolle 1994 yapımı Camp Nowhere adlı film ile yaşadı. Önceleri bu filmde iki haftalık bir rol için düşünülse de, filmde yer alan oyunculardan birinin ayrılması üzerine iki ay kadar bu film setinde çalıştı.

Alba çocukken Nintendo ve J.C.Penney'in iki adet reklamında oynadı. Ardından iki adet kısa filmde yer aldı. 1994 yılında Jessica rolüyle Nickelodeon'da yayınlanan The Secret World of Alex Mack adlı dizinin üç bölümünde boy gösterdi. 1995 yılında Flipper dizisinin ilk iki sezonunda Maya rolüyle izleyenlerin karşısına çıktı. Annesinin cankurtaran olması nedeniyle yüzmeyi yürümesinden bile önce öğrendiği için, dizi çekiminde bu yeteneğinden bol bol yararlanıldı. Dizi çekimleri Avustralya'da yapıldı. Ayrıca, Jessica Alba sertifikalı bir aletli su altı dalıcısıdır.

1998 yılında da Alba bazı dizilerde görünmeye devam etti. Drama türünde olan Steven Bochco'da Melissa Hauer rolüyle Brooklyn South adlı bölümde oynadı. Yine aynı yıl Beverly Hills, 90210 dizisinde Leanne karakterini iki bölüm boyunca, The Love Boat: The Next Wave dizisinde de Layla karakterini canlandırdı. 1999 yılında Randy Quaid ile beraber başrolünü paylaştığı P.U.N.K.S. adlı filmde yer aldı. Alba, liseden mezun olduktan sonra Atlantic Theater Company'de William H. Macy ve eşi Felicity Huffman'dan oyunculuk dersleri aldı. (Atlantic Theater Company Pulitzer ödüllü senaryo yazarı ve yönetmen olan David Mamet'in kurduğu bir oyunculuk okuludur.)

Alba, 1999 yılında Drew Barrymore'un başrolünü oynadığı bir lise filmi olan Never Been Kissed isimli filmde oynayarak Hollywood'un ilgisini çekti. Ardından yer aldığı komedi-korku türündeki bir film olan Idle Hands'te Devon Sawa ile karşılıklı oynayarak dikkatleri üstüne çekmeye devam etti.

Fakat, film sektöründeki en büyük parlamasını, James Cameron'ın yönettiği Dark Angel adlı dizi ile yaptı. Dizide Alba, Max Guevara adlı genetik özellikleri değiştirilmiş bir süper askeri canlandırmaktaydı. Amerikan, Fox adlı televizyon kanalının yayınladığı dizinin, 2000-2002 yılları arasında iki sezonu yayınlandı ve sonra bitti. Alba, ayrıca İtalyan pop müzisyeni Nek'in 2000 yılında yayımladığı Ci Sei Tu şarkısının video klibinde de rol almıştır.

Film kariyeri

Alba'nın yer aldığı en önemli filmler bir dansçı ve aynı zamanda dans koreografını canlandırdığı Honey,dansçı Nancy Callahan'ı canlandırdığı Sin City ve Marvel'in bir çizgi romanı olan Fantastik Dörtlü'nün sinemaya uyarlandığı Fantastik Dörtlü filmleridir. Alba Fantastik Dörtlü'de Görünmez Kadın, Sue Storm rolü için sarı peruk ve mavi lens kullanmıştır. Ayrıca 2006 MTV Film Ödülleri'nde (MTV Movie Awards) King Kong, Görevimiz Tehlike 3, Da Vinci Şifresi gibi filmler ile ilgili komedi türünde skeçlerde oynadı. Şu anda planlanma aşamasında olan yapımları arasında The Eye and Sisters filmi vardır. "İyi Şanslar Chuck" filminde başarıyla rol almıştır.

İnsanların Jessica Alba'ya bakışı

Jessica Alba, resminin izinsiz kullanıldığı Playboy dergisinin 2006 yılındaki Mart ayı kapağında.

2006 yılında Askmens.com sitesinde Yeryüzündeki En Güzel 99 Kadın listesinde oylama sonucu birinci seçildi.[2] 2007 yılında Maxim dergisinin yine en güzel kadınlar ile ilgili yüz kişinin olduğu bir listede Lindsay Lohan'ın ardından ikinci seçildi.[3] GQ ve In Style dergilerinin de 2007 Haziran sayılarında dergi kapağı oldu. Aynı yıl FHM'in sekiz milyon kişinin oy kullanması sonucu oluşturduğu listede 2007 Yılının En Güzel Kadını seçildi.[1]

Alba'nın popüler kültürde çok başarılı bir yeri vardır. Buna kanıt olarak, Teen Choice ödüllerinde 2001 yılında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü dalında Dark Angel'da oynadığı rol ile aldığı ödül gösterilebilir. Ayrıca başarılarının arasında Maxim dergisinin En Güzel 100 Kadın listelerinde 2003, 2004, 2005, 2006, ve 2007 yıllarında olmak üzere toplam beş kez yer alması da örnek gösterilebilir. 2006 yılında MTV Sinema Ödülleri'nde En Seksi Performans dalında Sin City filmindeki Nancy Calahan rolü ona bu ödülü kazandırdı. 2007 yılında da aynı şekilde Spike TV Guys tarafından aynı konuda bir ödül kazandı.

2006 yılında Playboy dergisi tarafından Mart ayının dergi kapağına koyulması ve Yılın En Seksi Kadını seçilmesi sonucu Alba, bu dergiye dava açtı. Çünkü dergi, Alba'nın Maviliklere Doğru filminin afişi için verdiği pozu kullanmış ve kullanırken de Jessica Alba'dan izin almamıştı. Alba'nın bu çıplaklık içeren pozunun izinsiz kullanılması sonucu açılan dava, tarafların anlaşması sonucu geri çekildi. Bunun nedeni de derginin sahibi olan Hugh Hefner'ın Alba'dan kişisel olarak özür dilemesi oldu. Hefner, bunun karşılığında özür niteliğinde Alba'nın desteklediği iki hayır kurumuna yüksek miktarlarda bağış yaptı.

Alba, toplum tarafından sürekli bir seks idolü olarak anılmasını sevmediğini sık sık ifade etmektedir. Bunu Her nasılsa Natalie Portman hiçbir zaman böyle bu tür şeylerle anılmıyor diyerek bir röportajında ifade etmiştir. Ayrıca Alba, sadece oyunculuğu ile ön plana çıkmak istediğini, ciddi bir oyuncu olarak anılmak istediğini ve bunun için de daha fazla projede yer almak zorunda olduğunu ve artık yer aldığı yapımlarda daha seçici olması gerektiğini de bir röportajında dile getirmiştir.

Hayır işleri

Alba, birçok hayır kurumuna üyedir ve bunlara katkıda bulunmaktadır. Bu kurumlar arasında; Clothes Off Our Back, Habitat for Humanity, National Center for Missing and Exploited Children, Project HOME, RADD, Revlon Run/Walk for Women, SOS Children Villages, Soles4Souls and Step up. Bu kurumlar kadın sorunları, çocuklar, çevre kirliliği konularında aktif olan kuruluşlardır.

Özel hayatı

2002'de aktör William DeMeo ile flört etmiş ancak 2003'te ayrılmışlardır. Ayrılık hakkında Jessica Alba, DeMeo'yla anlaşarak ayrıldıklarını söylemiştir. 2004 yılından beri aktör Michael Warren'ın oğlu Cash Warren ile birlikte olan Jessica, Cash'le 2004 yılında Fantastic Four filminin çekimlerinde tanışmıştır. Çift 19 Mayıs 2008 tarihinde belediye binasında sade bir törenle dünyaevine girmiştir. Ve 7 Haziran 2008 tarihinde çiftin kız çocukları Honor Marie Warren dünyaya gelmiştir. 13 Ağustos 2011'de Haven Garner Warren isimli ikinci kızını dünyaya getirmiştir.

Filmografi

YılFilmRol
1994Camp NowhereGail
1995Venus RisingYoung Eve
1999Idle HandsMolly
Never Been Kissed (Gerçek Öpücük)Kirsten Liosis
P.U.N.K.S.Samantha Swoboda
2000ParanoidChloe
2003HoneyHoney Daniels
The Sleeping DictionarySelima
2005Maviliklere DoğruSam
Fantastik DörtlüSue Storm / Görünmez Kadın
Günah ŞehriNancy Callahan
2007Good Luck ChuckCam Wexler
Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün YükselişiSue Storm / Görünmez Kadın
The TenLiz
AnesteziSam Lockwood
2008The EyeSydney
Meet BillLucy
2010Valentine's DayMorley Clarkson
2011Çılgın Çocuklar 4Marissa
2012 A.C.O.D. Michelle
2013 Kahraman Uzaylılar Lena (Ses)
2013 Machete Kills Sartana
2014 Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın Nancy Callahan
2014 Barely Lethal Victoria Knox
2014 İki Aşk Arasında Kate
2014 Stretch Charlie
2016 Dear Eleanor Daisy
2016 Mechanic: Resurrection Gina

Televizyon

YılYapımRolNotlar
1994The Secret World of Alex MackJessica3 bölüm
1995–1997FlipperMaya Graham10 bölüm
1996After school specialChristy1 bölüm
Chicago HopeFlorie Hernandez1 episode
1998Brooklyn SouthMelissa Hauer1 bölüm
Beverly Hills, 90210Leanne2 bölüm
The Love Boat: The Next WaveLayla1 bölüm
2000–2002Dark AngelMax Guevara/X5-45242 bölüm
2003Mad TVJessica Simpson1 bölüm

Ödülleri ve adaylıkları

Teen Choice Ödülleri

 • Ödül: TV - En iyi oyuncu, Dark Angel (2001)
 • Adaylık: TV - En iyi oyuncu, Dram, Dark Angel (2002)
 • Adaylık: En iyi film içeriği, Honey (2004, Mekhi Phifer ile)
 • Adaylık: En iyi oyuncu- Dram/Aksiyon Macera, Honey (2004)
 • Adaylık: En İyi çıkış yapan kadın oyuncu, Honey (2004)
 • Adaylık: En iyi oyuncu: Dram/Aksiyon Korku, Sin City (2005)
 • Adaylık: En iyi oyuncu: Dram/Aksiyon Macera, Fantastic Four (2006)
 • Adaylık: En iyi oyuncu: Hissy Fit, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
 • Adaylık: En iyi oyuncu: Aksiyon Macera, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)

ALMA Ödülleri

 • Adaylık: Yeni bir dizide en iyi kadın oyuncu, Dark Angel (2001)
 • Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan kadın oyuncusu (2001)
 • Adaylık: Bir TV dizisinde en iyi kadın oyuncu, Dark Angel (2002)
 • Adaylık: Bir filmde en iyi yardımcı kadın oyuncu, Sin City (2006)

Satürn Ödülleri

 • Ödül: Televizondaki en iyi oyuncu, Dark Angel (2001)
 • Adaylık: Bir dizideki en iyi oyuncu, Dark Angel (2002)
 • Adaylık: En iyi yardımcı kadın oyuncu, Sin City (2006)

Altın Ahududu Ödülleri

 • Adaylık: En kötü oyuncu, Fantastic Four (2006)
 • Adaylık: En kötü oyuncu, Into the Blue (2006)

DVD Exclusive Ödülleri

 • Ödül: Bir DVD prömiyerindeki en iyi kadın oyuncu, The Sleeping Dictionary (2003)

Altın Küre Ödülleri

 • Adaylık: Bir dizideki en iyi oyuncu performansı, Dark Angel (2001)

Dosyan Foundation Ödülleri

 • Adaylık: En iyi kadın oyuncu, Fantastic Four (2006)

Young Artist Awards

 • Adaylık: Bir dizideki en iyi performans - En iyi genç oyuncu, Dark Angel (2001)

TV Land Ödülleri

 • Adaylık: Küçük ekran/Büyük Yıldız Ödülü (kadın) (2007)

TV Guide Ödülleri

 • Adaylık: Yeni bir dizideki yılın kadın oyuncusu, Dark Angel (2001)
 • Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu, Dark Angel (2001)

Spike TV Guys' Choice Ödülleri

 • Ödül: En ateşli -Jessica (2007)

Genç Hollywood Yıldızları Ödülleri

 • Ödül: Geleceğin Yıldızı (2005)

YoungStar Ödülleri

 • Adaylık: Gündüz yayınlanan bir programdaki en iyi genç oyuncu, Flipper (1998)

Kaynakça

 1. "100 Sexiest 2007 Winner". FHM. 11 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2008.
 2. "Jessica Alba (profile)". AskMen.com. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2008.
 3. "Maxim Top 100 for 2007". Maxim. 20 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.