Jejunum

Jejunum, daha çok memeliler,sürüngenler ve kuşlar gibi omurgalı hayvanlarda bulunan ince bağırsağın orta kısmıdır. Balıklarda ince barsağın bölümleri belirgin değildir ve orta bağırsak, jejunum terimi yerine kullanılır. Jejunum Duodenum ve ileum arasındadır. Yetişkinlerdeki ince bağırsak ortalama 5.5-6m uzunluğundadır. Bunun 2.5m si jejunumdur. pH seviyesi 7 ile 8 arasındadır. Jejunum ve ileum, karın içerisinde hareketlilik sağlayan mesenter zarıyla asılır. Ayrıca peristaltizm olarak da bilinen, yiyeceklerin bağırsak boyunca ilerlemesine yardım eden düz kaslar tarafından da sarılır.

Jejunum
Superior et inferior duodenal fossæ.
Latince isim jejunum
Prekürsor Oniki parmak bağırsağı
Sistem İnce bağırsak
Arter jejunal arteries
Toplardamar jejunal veins
Sinir Çölyak ganglion, Vagus siniri
Tanımlayıcılar
JSTOR jejunum
Microsoft Academic 2776366702
MeSH D007583
TA 2958
FMA 7207

İç Yapısı

Jejunumun iç yüzeyi, kullanılabilir bağırsak iç yüzeyini artırarak bağırsak içeriği absorbsiyonunu artıran bir katmana sahiptir. Bu görevi yapan bağırsak villuslarıdır.Jejunum ve ileum ile epitel hücreleri arasında besin taşınması, fruktoz şekerlerinin pasif transportunu ve amino asitlerin, küçük peptitlerin,vitaminlerin ve büyük yapılı glikozların aktif transportunu kapsar.

Etimoloji

Jejunum aç olan anlamına gelen jejune sıfatından gelmiştir.

İlâve Resimler

Dog Jejunum 100X

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.