Foundational Model of Anatomy

Foundational Model of Anatomy (FMA) bir ontolojik referans kaynağıdır.[1] FMA biyomedikal amaçlı kullanım için oluşturulmuş, bilgisayar tabanlı bir veri kaynağıdır. İnsan vücudunun fenotipik yapısının insanlar tarafından anlaşılabilir ve aynı zamanda makine tabanlı sistemler tarafından gezilebilir, ayrıştırılabilir ve yorumlanabilir bir biçimde sembolik gösterimi için gerekli sınıfların veya türlerin ve ilişkilerin gösterilmesini sağlar.[1] Washington Üniversitesi'nde Yapısal Bilişim Grubu tarafından geliştirilen ve sürdürülen bir veritabanıdır.[1]

Tanımalama

FMA ontolojisi, yaklaşık 75.000 sınıf ve 120.000'den fazla terim, 168'den fazla ilişki türünden 2,1 milyondan fazla ilişki örneği içerir.[2]

Kaynakça

  1. "Foundational Model of Anatomy | Structural Informatics Group". si.washington.edu. 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2020.
  2. "Foundational Model of Anatomy ontology - About". sig.biostr.washington.edu. 22 Ekim 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2020.

Ayrıca bakınız

Harici bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.