James M. Buchanan

James McGill Buchanan Jr. (3 Ekim 1919; Murfreesboro, Tennessee - 9 Ocak 2013) Amerikalı bir iktisatçıdır. 1986'da Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır.

James M. Buchanan
Doğum 3 Eylül 1919(1919-09-03)
Murfreesboro, Tennessee, ABD
Ölüm 9 Ocak 2013 (93 yaşında)
Milliyet ABD
Mezun olduğu okul(lar)

Chicago Üniversitesi,
Tennessee Üniversitesi,

Eyalet Öğretmen Koleji, Murfreesboro
Ödüller Nobel Ekonomi Ödülü (1986)
Kariyeri
Dalı Kamu seçme kuramı
Çalıştığı kurumlar

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles,
Florida State Üniversitesi,
Tennessee Üniversitesi,
Virginia Üniversitesi

George Mason Üniversitesi
Etkilendikleri Frank Knight, Knut Wicksell

James M. Buchanan ABD'de Tennessee eyaletinin Murfreesboro şehrinde doğmuştur. 1940'ta Middle Tennessee Normal School'dan mezun olmuştur. 1941'de Tennessee Üniversitesi'nden master derecesini ve 1948'de Chicago Üniversitesi'nden doktora derecesini almıştır.

James M. Buchanan Virginia Üniversitesi (Thomas Jefferson merkezi kurucusu olarak), Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, Florida Eyalet Üniversitesi, Tennessee Universitesi, Virginia Politeknik Enstitüsü (Kamu Tercihi İnceleme Merkezi dolayısıyla) yüksek okullarında profesörlük yapmış ve en son olarak 1972'de Virginia Üniversitesi'nden Kamu Tercihi İnceleme Merkezi ile birlikte ayrılan George Mason Üniversitesi'nde emertius profesörlük yapmaktadır.

James M. Buchanan iktisat ile politika bilim dallarını birleştiren Kamu Tercihi Teorisi'nin en iyi bilinen kurucusu, en önemli araştırıcı ve geliştiricisi olarak isimlendirilmiş ve bu üstün katkıları nedeniyle 1986'da Nobel Ekonomi Ödülü ile şereflendirilmiştir.

Bibliyografya

Birkaç cilt eser telif hakları korunmakla beraber serbestçe görülup kullanabilme imkânı sağlanmıştır. Bunlar şu listedeki eserleri kapsamaktadır:

Ayrıca bakınız


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.