Elinor Ostrom

Elinor Ostrom (doğum ismi Awan) (d. 7 Ağustos 1933 - ö. 12 Haziran 2012), Amerikalı politika bilimci ve ekonomist. "Özellikle toplumsal malların, iktisadî bakımdan kontrol ve işletilemesi analizi" konusunda yaptığı orijinal katkılarıyla 2009 yılında Oliver E. Williamson ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır. Nobel Ekonomi Ödülü kazanan ilk kadın bilimcidir.

Elinor Ostrom
Doğum 7 Ağustos 1933
Los Angeles, California, ABD
Ölüm 12 Haziran 2012 (78 yaşında)
Milliyet ABD
Mezun olduğu okul(lar) UCLA - California Üniversitesi, Los Angeles
Ödüller Nobel Ekonomi Ödülü (2009)
Kariyeri
Dalı Kamu iktisadi
Politik ekonomi
Çalıştığı kurumlar Indiana Üniversitesi,
Arizona State Üniversitesi

Yaşamı

Ostrom Bloomington, Indiana, ABD'de yaşamaktadır. Hem Indiana Üniversitesi ve hem de Arizona State Üniversitesi'nde aynı zamanda öğretim üyeliği yapmaktadır. Indiana Ûniversitesi'nde "Seçkin Profesör" payesi taşımaktadır ve Bloomington'da bulunan Indiana Üniveristesi'nde Arthur Bentley Politika Bilimi Profesörü ve Politik Teori ve Politika Analizi Work-shop'ın Ortak Direktörlüğü görevlerini yürütmektedir. Tempe'de bulunan Arizona State Üniversitesi'nde ise Araştırma Profesörü ve Kurumsal Farklılık Etüdleri Merkezi'nin kurucu direktörü görevlerinde bulunmaktadır.

Önemli yayınları

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.