Heliantheae

Heliantheae, papatyagiller (Asteraceae) familyasından tanınmış bir bitki oymağı. İsmini Yunanca’da güneş çiçeği anlamına gelen Helianthus cinsinden almıştır. 190 cins ve 2500’e yakın türle temsil edilen Heliantheae, papatyagiller familyası içindeki üçüncü büyük oymaktır. Yalnızca Senecioneae ve Astereae oymakları ondan daha büyüktür. Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da, özellikle Meksika’da yaygındırlar. Çoğu ot veya çalı yapısında olmasına karşı bazıları küçük bir ağaç büyüklüğüne ulaşabilir. Yaprakları genellikle tüylü olup karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Anterler genellikle kararmıştır. (isli)

Heliantheae
Ayçiçeğin parlak sarı renkli görüntüsü
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Asterales
Familya: Asteraceae (Papatyagiller)
Alt familya: Asteroideae
Oymak: Heliantheae
Cassini, 1819
Alt oymaklar

Metne bakınız.

Kullanımı

Ayçiçeği ve yer elması dahil olmak üzere ticari açıdan önemli bitkileri barındırır. Kızgözü (Coreopsis), kozmos (Cosmos), kirpi otu (Echinacea), Rudbeckia ve Zinnia gibi bahçe çiçeklerinden birçoğu süs bitkisi olarak değerlendirilir.

Ambrosia türleri büyük miktarlarda polen üretimi yapar. Öyle ki her bitki bir mevsim boyunca 1 milyon polen tanesi üretme yeteneğine sahiptir. Böylece rüzgar vasıtasıyla tozlaşma sağlanmış olur. Polenleri yüksek alerjik tepkimelere yol açtığından saman nezlesinin başlıca nedenini oluşturur.

Alt oymaklar ve temsil edilen türler

Heliantheae oymağının sınırlarının belirlenmesi Cassini’nin 19 yüzyılda Asteraceae familyasını sınıflandırırken doğmuştur. Bu geniş oymak bazı yazarlar tarafından alt oymaklara ayrılmıştır. 1981 yılında Harold Ernest Robinson’un yaptığı revizyon çalışmasıyla Heliantheae'yi 35 alt oymağa indirgedi:

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.