Heckler & Koch XM8

XM8, Amerikan ordusu tarafından Heckler & Koch işbirliğiyle geliştirilen bir modüler saldırı tüfeği sistemi. OICW ihalesinde geliştirilen XM-29'un tam olarak başarılı olamaması ve bazı problemlerin düzeltilememesi üzerine geliştirilmeye başlanmıştır. Genel olarak bu silahın Amerikan ordusunun yeni standart saldırı tüfeği olacağı düşünülmesine rağmen, proje 2005 ortalarında donduruldu ve 31 Ekim 2005'te iptal edildi.

XM8

Çeşidi Piyade tüfeği
Uyruğu  Almanya,  ABD
Üretim tarihi
Üretici Heckler & Koch
Özellikler
Ağırlık 2,659 kg
Uzunluk 1090 mm
Namlu uzunluğu Standart: 318 mm
Kompakt: 229 mm
Keskin nişancı tüfeği/hafif makineli silah: 508 mm

Mühimmat 5.56 × 45 mm NATO
Atış hızı 750 mermi/dak

Amerikan ordusunun amacı M16 ve M4 silahlarını değiştirebilecekleri ucuz, hafif ve etkili bir silah sistemi üretmekti. XM8 sadece bir saldırı tüfeği değildir, parçaları değiştirilerek bir makineli tabanca, keskin nişancı tüfeği ya da hafif makineli tüfek elde edilebilir. Hiç temizlenmeden ya da yağlanmadan 10.000 mermiye kadar atış yapabildiği açıklanmıştır.[1] Namlusu değiştirilmeden ise 20.000 mermiye kadar atabilmektedir. Örneğin M16A2 sık sık temizlenmeye ihtiyaç duyar ve 7.000-8.000 mermi arası namlu ömrü bulunur.

Daha sonrasında silahın saha testi için gerekli olan 26 milyon $'lık bütçe için kongre'den izin çıkmadı, diğer silah üreticisi firmalarda bu bu silahın geliştirilmesi ve üretimi için ihale yapılması konusunda ordu'ya çok baskı yaptılar ve silahın hafif makineli versiyonun M249'un performansına birçok alanda yaklaşamaması gibi nedenler sebebiyle bu proje iptal edildi. Ama Heckler Koch silah üzerinde çalışmaya devam etti ve Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekât Komutanlığı'nın (SOCOM) açtığı SCAR isimli başka bir tüfek ihalesine yeniden gönderdi ancak bu sefer FN firmasının ürettiği tüfek seçildi ve SCAR ismini FN'nin prototip modüler tüfeği aldı. Normalde neredeyse kullanılmamasına rağmen bazı oyunlarda yüksek güçlü bir silah olarak bulunmaktadır. Az sayıda Malezya tarafından kullanılmaktadır.

Prototip XM8 (XM8 Carbine)

Kaynakça

  1. "Wave of the Future: The XM-8 Battle Rifle". 23 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.