Haykırsam Dünyaya (albüm)

Haykırsam Dünyaya Türk sanatçı Kerim Tekin'in ikinci stüdyo albümüdür. Albüm, Tekin'in önceki stüdyo albümü Kara Gözlüm'den iki yıl sonra, Temmuz 1997 yılında yine Raks Müzik/S Müzik etiketiyle yayımlandı. Haykırsam Dünyaya Türkiye'de bir milyon'dan fazla sattı ve Türkiye'nin en çok satan albümleri arasına girdi, albümde Slow ağırlıklı olmak üzere pop ve Dans tarzı şarkılar yer alıyordu.

Haykırsam Dünyaya
Kerim Tekin stüdyo albümü
Yayımlanma 10 Temmuz 1997
Kaydedilme Ocak 1997 - Haziran 1997
Tarz Pop
Şirket Raks Müzik, S Müzik
Yapımcı Halis Bütünley
Kerim Tekin kronolojisi
Kara Gözlüm
(1995)
Haykırsam Dünyaya
(1997)
Haykırsam Dünyaya albümünden çıkan single'lar
 1. "Kar Beyaz"
  Yayımlanma: 10 Temmuz 1997
 2. "Haykırsam Dünyaya"
  Yayımlanma: 14 Şubat 1998
 3. "Akşamlar"
  Yayımlanma: 21 Mayıs 1998

Albüm, 1996 yılının sonlarında ve 1997 yılının başlarında kaydedildi. Sözler genellikle aşk ve kendini geliştirmek hakkındadır. Haykırsam Dünyaya, Tekin'in en iyi müzik projelerinden biri olması ve solo kariyerinde yükseliş sağlamasının yanı sıra, Tekin'in 1990'ların en başarılı sanatçılarından biri olma unvanını sağlamlaştırıldı. Albümün ticari başarısına rağmen, Kara Gözlüm ile karşılaştırıldığında daha başarılı olarak görülebilir.

Haykırsam Dünyaya albümündeki on bir şarkıdan üç'ü hit olarak yayımlandı. Albümde Tekin'in önceki albüme (Kara Gözlüm) göre sanatsal anlamda daha özgür olduğu gözlemlenmektedir. 90'ların sonunda da Tekin'in ticari başarısını devam ettirdi ve 1998 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde En iyi erkek sanatçı ödülü'ne aday gösterildi. Ayrıca Haykırsam Dünyaya 90'lı yılların en çok satan albümleri arasındadır. Albüm, Tekin ile yapımcı Halis Bütünley arasındaki son işbirliğidir.

Beste

Albümde, Kar Beyaz adlı şarkıya Zerrin Özer ile birlikte düet yapılacaktı fakat son anda vazgeçildi. (fakat Tekin'in ölümü üzerine düet versiyon'u yayımlandı). Albümdeki şarkıların sözleri genelde aşk ve hareketli sözler üzerinedir; Tekin önceki albümünü de benzer olarak yapmıştır. Haykırsam Dünyaya albümünün Tekin'i "stüdyo zanaatını artırarak ve özellikle daha derin ve daha duygusal çağdaş müzik olarak onu biraz daha yukarılara taşıdığını belirtti.

Ada Sahillerinde adlı şarkı rock ile sentezlenmiş hareketli bir şarkıdır. Motor, Kız Bana Değer Mi?, Dudağı Şekerlim, Buğulu Gözlüm ve Dön Gel gibi hareketli şarkılar albümde yer alıyordu. Albümde, Dilber adlı şarkıyı Kerim Tekin ve Şehrazat birlikte bestelemiştir ve albümde Tekin'in bestelediği tek şarkıdır. Özellikle albümdeki slow parçalar çok konuşulmuştur, Vay O Zaman, Dilber gibi iki slow şarkı ve klip çekilmiş üç hit slow şarkı Kar Beyaz, Haykırsam Dünyaya ve Akşamlar yayımlanmıştır. Kar Beyaz adlı şarkı şarkı albümde yayımlanan ilk hit şarkı olmuştur ve yayımlanmdığı anda müzik listelerine Top 20 listesine beş numaradan giriş yapmıştır ve 90'lı yılların en çok bilinen şarkılarından birisi olmuştur, şarkı Tekin ile özdeşleşmiştir. Ayrıca 1998 yılında şarkı ile aynı ismi taşıyan Kar Beyaz adlı film çekilmiştir. fakat Tekin'in ölümü üzerine yayımlanmamıştır. ikinci hit klip şarkısı Haykırsam Dünyaya adlı albümle aynı ismi taşıyan şarkı yayımlandığı anda müzik listelerine girmiş ve hafızalara kazınmıştır, Haykırsam Dünyaya Aşkımı Bir Solukta sözleri ile. albümden çıkan üçüncü ve son hit şarkı Akşamlar ise 1998 yılında yayımlanmıştır ve şarkının klibi Yaz Aşkım adlı filmin çekimleri sırasında gerçekleşmiştir ve filmden alınan görüntülerle tamamlanmıştır.

Tekin, albümde Şehrazat, Fedon, Hakan Demir, İskender Paydaş, Tayfun Duygulu, Ozan Doğulu, Kenan Doğulu, Zeynep Türkeş, Emre Irmak, Volga Tamöz, Yuri Ryadchenko, Feyyaz Kuruş, Kemal Albayrak , Yusuf Bütünley ve Cenk Bütünley gibi isimlerle çalışmıştır.

Yayımlanma ve pazarlama

Haykırsam Dünyaya'nın çıkmasından bir yıl önce medyanın ilgisini çekmek için, albümün kayıtları sürdüğü sıralarda Tekin Mirasyediler adında bir dizi de oynadı. Show TV'de yayımlanan dizi de Tekin ilk oyunculuk deneyimini bu diziyle yapmıştır. Menajeri ve albümüm yapımcısı Halis Bütünley ile birlikte albümün pazarlamalarını yaptı. Yaz Aşkım adını taşıyan Tekin'in başrolünde oynadığı filmde Akşamlar şarkısının klibi çekilmiştir. Kerim Tekin'in albüm satışları ilk albümüne göre (Kara Gözlüm) daha çok gelir yapmıştır 90'lı yılların en iyi albümlerinden birisi olmuştur.

Albüm satışı 700.000'i geçmiştir. Tekin, yurt içi ve yurt dışı'nda birçok konser vermiş ve imza günü düzenlemiştir. Yoğun ve tempolü geçen bu dönem de Afyon Termal '98 konserinde yer alan Tekin'in dönüşte yaptığı kaza sonucu yaşamını yitirmesi üzerine albüm satışı 1.000.000'u geçmiştir. Ölümü'nün ardından İskender Paydaş'ın 2012 yılında yayımlanan ''Zamansız Şarkılar adlı albümünde Kar Beyaz adlı şarkısının İrem Candar ile birlikte olduğu bir versiyonu albümde yer almıştır. Murat Dalkılıç, Gökhan Türkmen, Zerrin Özer, Zeynep Türkeş ve Barış Akarsu gibi şarkıcılar Tekin şarkılarını cover'larmıştır.

Klipler

Kar Beyaz klibinde Tekin, şarkı 90'ların en bilindik şarkılarındandır.

İlk olarak 1997 yılının Eylül ayında çıkış şarkısı Kar Beyaz'a klip çekti, Klip mavi-beyaz bir oda'da Tekin'e eşlik eden bir model ile çekildi. Klibin yönetmenliğini Tayfun Dinçer üstlendi ve klip yayımlandığı zaman çok ses getirdi. 1998 yılının Şubat ayında Haykırsam Dünyaya yayımnlandı, İçi su dolu bir oda'da piyano başında olan Tekin'in klibinin yönetmenliğini Hakan Yonat üstlenmiştir. Son olarak 1998 yılının Mayıs ayında yayımlanan son hit şarkısı Akşamlar'a klip çekildi. Yaz Aşkım adlı başrolünde oynadığı filmin çekimleri sırasında klip çekilmiş ve filmden alınan görüntülerle klip tamamlanmıştır, Mayıs ayında yayımlanan klip Tekin'in ölümü üzerine Haziran ayında tekrar yayımlanmış ve klibin sonuna Seni Asla Unutmayacağız başlıklı bir yazı yerleştirilmiştir. Klibin yönetmenliğini filminde yönetmeni olan Cem Akyoldaş üstlenmiştir.

1998 yılında Kız Bana Değer Mi? adlı şarkıya bir klip çekilmiştir, fakat klip yayımlanmamıştır.


 1. Kar Beyaz (Yönetmen: Tayfun Dinçer)
 2. Haykırsam Dünyaya (Yönetmen: Hakan Yonat)
 3. Akşamlar (Yönetmen: Cem Akyoldaş)
 4. Kız Bana Değer Mi? (yayımlanmadı)

Albüm şarkıları

 1. Motor (Söz: Şehrazat, Fedon - Müzik: Hakan Demir - Düzenleme: İskender Paydaş)
 2. Kız Bana Değer Mi? (Söz, müzik ve düzenleme: Feyyaz Kuruş)
 3. Kar Beyaz (Söz: Tayfun Duygulu, Beste Duygulu - Müzik: Tayfun Duygulu - Düzenleme: İskender Paydaş)
 4. Vay O Zaman (Söz: Şehrazat - Müzik: Ozan Doğulu - Düzenleme: Ozan Doğulu)
 5. Dudağı Şekerlim (Söz: Beste Duygulu - Müzik: Tayfun Duygulu - Düzenleme: Yuri Ryadchenko)
 6. Ada Sahillerinde (Söz: Kenan Doğulu - Müzik: Ozan Doğulu - Düzenleme: Ozan Doğulu)
 7. Haykırsam Dünyaya (Söz: Cenk Bütünley - Müzik ve düzenleme: Yusuf Bütünley)
 8. Dilber (Söz ve müzik: Şehrazat, Kerim Tekin - Düzenleme: Emre Irmak)
 9. Akşamlar (Söz ve müzik: Zeynep Türkeş, Volga Tamöz - Düzenleme: Volga Tamöz)
 10. Buğulu Gözlüm (Söz ve müzik: Kemal Albayrak - Düzenleme: Yuri Ryadchenko)
 11. Dön Gel (Söz: Beste Duygulu - Müzik: Tayfun Duygulu - Düzenleme: Yuri Ryadchenko)

Yapım bilgileri

Yapım: Raks Müzik

Prodüksiyon: S Müzik, Sacit Süha Dilek

Prodüktör: Halis Bütünley

Dijital Mastering: Muammer Tokmak

Stüdyolar: YHB, GAK, Bizim Ev

Müzisyenler

Kanun: Göksel Baktagir (Ada sahilleri)

Ud: Gürdal Tokcan (Ada sahilleri), İlyas Tetik (Kar beyaz, Akşamlar)

Perküsyon: Hakan Kırkavaç (Motor, Kar beyaz)

Ritimler: Halis Bütünley (Dudağı şekerlim, Buğulu gözlüm, Dön gel), Celal Bağlan (Dudağı şekerlim, Buğulu gözlüm), Yaşar Akpençe (Akşamlar)

Darbuka: Celal Bağlan (Ada sahilleri)

Gitar: Erdem Sökmen (Motor, Kar beyaz), Ercüment Ateş (Kız bana değer mi?), Cihat Akyıldız (Dilber), Hasan (Haykırsam dünyaya)

Bas Gitar: Tarkan Gözübüyük (Motor, Kar beyaz)

Saksafon: Tayfun Duygulu (Dön gel)

Keman: İlyas Tetik (Motor, Haykırsam dünyaya), Göksel Baktagir (Buğulu gözlüm)

Kemanlar: Şenyaylar Grubu (Kar beyaz, Akşamlar, Dudağı şekerlim, Buğulu gözlüm)

Bağlama: Ahmet Koç (Vay o zaman), Çetin Akdeniz (Dudağı şekerlim)

Klarnet: Turgay Özüfler (Buğulu gözlüm)

Vokaller: Halis Bütünley, Zeynep Uğurlu, Hakan Kırkavaç, Sibel Sazal, Kenan Doğulu, Yeşim Vatan, Cihan Okay, Zeynep Türkeş

Kerim Tekin'den

Sacit Süha Dilek: Benim için yaptıklarınıza ve sonsuz güveninize.
Şehro: Duygu yüklü güzel imparatoriçeme.
Ozan Doğulu: Üç yıldır yaptığın abiliğe.
İsko: Sarı saçlarından sen suçlusun. (mikrofonunu bozduğum için özür dilerim.)
Tayfun-Beste: Bu yolda ilerlememe damgasını vuracak şarkılarınıza ve özel dostluğunuza.
Yusuf Bütünley: Kara Gözlüm'den sonra bestelediğin en güzel şarkına ve sana olan saygıma.
Cenk Bütünley: O güzel sözüne ve yaptığımız maçlara.
Kenan Doğulu: Ada sahillerindeki bütün güzel kızlara ve dostluğumuza.
Feyyaz Kuruş: 1.5 yılda yaptığın sıkı parçaya ve biralara.
Ahmet Kaya: Bana verdiğin desteğe, inanca ve Gülten ablama.
Zeynep Türkeş: Sadece benim için yaptığın şarkımıza ve o güleryüzüne.
Volga Tamöz: Geleceğin en büyük aranjörüne ve bütün çabalarına.
Hakan Demir: 4 yıldır bana çaldığın bütün şarkılarına ve o güzel ayakkabılarına.
Emre Irmak: İnanılmaz müzik kafana ve bütün deli arkadaşlarına.
Kemal Albayrak: Sözüne ve müziğine müteşekkirim.
Müziğin babası Muzaffer Özpınar abim, verdiğin bütün gazlara.
Yuri: O şirin yüzüne ve yazdığın bütün keman partilerine.
Canım Anneme, canım Babama, canım Ablama, dostlarıma ve emeği geçen herkese;
Halis Bütünley: Bana olan sonsuz güvenine, sevgine, sana borçlu olduğum tüm teşekkürlerime ve Merih ablama.
S Müzik çalışanlarına, beni seven herkese.
ŞEREFİNİZE.[1]

Kaynakça

 1. Albüm kapağı içeriğinden
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.