Hüseyin Avni Botsalı

Hüseyin Avni Botsalı (d. 23 Kasım 1957, Eskişehir) Türk büyükelçi.

Eğitimi

1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Mesleki Kariyeri

1983 yılında, Dışişleri Bakanlığı'nın NATO'dan sorumlu Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nde Aday Meslek Memuru olarak göreve başlamıştır. Çeşitli diplomatik görevlerin ardından 2001-2004 yıllarında Gümülcine Başkonsolosluğu yapmıştır. Şubat 2007-Kasım 2009 arasında Musul Başkonsolosluğu yapmıştır. Mısır Büyükelçiliği görevine 1 Aralık 2009 tarihinde başlamış, 2012 yılının sonunda Bosna-Hersek Büyükelçiliğine atanmış ancak 30 Haziran 2013’te sona ermesi öngörülen Kahire görevi, Mısır'daki olağanüstü durumlar nedeniyle uzatılmıştır. Mısır-Türkiye hükûmetlerinin diplomatik ilişkileri Maslahatgüzar seviyesine indirme kararı uyarınca 26 Kasım 2013 tarihinde merkeze çekilmiştir. 15 Mart 2014 tarihinde UNESCO nezdinde Daimi Temsilciliği görevine başlamış ve 1 Kasım 2016'ya dek görevini sürdürmüştür. 2016 yılı itibarıyla UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Ayrıca 14 Haziran 2017 tarihinde Dışişleri Bakanlığı Müşaviri olarak atanmıştır.

Uluslararası Memurluğu

1991-1993 yılları arasında Birleşmiş Milletler Afganistan ve Pakistan İyi Niyet Misyonu (UNGOMAP) bünyesinde Uluslararası Memur olarak görev almış; bu dönemde, önce BM Genel Sekreteri Butros Butros-Gali'nin Peşaver Mücahid Geçici Yönetimi nezdinde irtibat görevlisi olarak çalışmış; ardından BM Genel Sekreterinin Kabil Ofisi'ni (OSGAP) tedvir etmiştir. Birleşmiş Milletler'deki görevinin ardından, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcılığı'na atanmıştır. 1993-1996 yılları arasında görev yaptığı EİT bünyesinde, Ulaştırma, Ticaret ve Gümrük, Enerji, Sağlık, Çevre ve Narkotikle Mücadele Komitelerinin çalışmalarını yürütmüş, EİT'in reform ve Sekretaryanın yeniden yapılandırılma sürecinde, ve yeni İzmir Antlaşması’nın yazımında sorumluluk üstlenmiştir. EİT adına 49. ve 50. BM Genel Kurul Toplantıları yanı sıra Dünya Bankası (IBRD), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Kurul Toplantıları'na gözlemci olarak katılmış, 1995 yılında Avrupa Toplulukları Komisyonu Dış İlişkiler Direktörlüğü’yle diyalog tesis etmek üzere Brüksel'e giden EİT heyetine başkanlık etmiştir. 2018 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı Kabil Ofisi Temsilcisi olarak görevlendirilmiştir.

Özel Yaşamı

İnci Somuncu Botsalı ile evlidir ve iki kızları bulunmaktadır. Ayrıca eski mülki idare amiri Emin Selçuk Botsalı'nın kardeşidir.

Bildiği Diller

İyi derecede İngilizce bilmekte olup ayrıca Fransızca, Almanca, Portekizce, Darice ve Farsça dillerine günlük konuşma düzeyinde hakimdir.[1]

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.