Giovanni Boccaccio

Giovanni Boccaccio (16 Haziran 1313 - 21 Aralık 1375) İtalyan bir yazar ve şairdir.

Giovanni Boccaccio
Doğum 16 Haziran 1313(1313-06-16)
Certaldo, İtalya
Ölüm 21 Aralık 1375 (62 yaşında)
Certaldo, İtalya
Meslek Rönesans hümanisti
Dönem Erken Rönesans

Rönesans hümanizmi için oldukça önemliydi; eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıydı. Döneminde realizmi, hisleri ve zekasıyla kullandığı için önemli olmuştur.

GGiovanni Boccaccio'nun Floransa, Uffizi'deki heykeli

Floransalı bir bankacının; evlilik dışı bir ilişkisinden doğan Boccaccio, önceki bir biyografisinde annesinin Parisli bir kadın olduğu ileri sürülmüştür. Floransa'da büyümüş; ve Dante'den esinlenmiştir. Babasının Napoli'ye taşınması üzerine; O da taşınır ve 6 yıl burada yaşar. Studium'da hukuk eğitimi aldıktan sonra; bankacılık yerine hukuka yönelir. 1330 yılında Mario ve Giulio isminde iki de evlilik dışı çocuğu olur.

Bu dönemde Filostrato ve Teseida şiir çalışmalarına da başlar ve Fransız edebiyatından esinlenir. Floransa'ya veba salgını sonrasında 1341'de geri döndükten sonra; Ameto'yu yazar. 1344'te tekrar evlilik dışı bir çocuğu Violante doğar.

1348'deki kara veba Floransa'yı da oldukça etkiler ve bunu daha sonra Decameron'da kullanacaktır. Bu salgında nüfusun %75'i ölür. Decameron'u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio, 1352'de eserini bitirmesine rağmen, 1370-1371 yıllarında da eserini tekrar yazar. Yazıtları hala günümüzde mecvuttur.

Giovanni Boccaccio dünya edebiyatının ilk hikâyecisi olarak sayılmaktadır (Decameron ise ilk hikâye). Boccaccio aynı zamanda tartışmalara sebebiyet verse de ilk roman yazarı olarak da kabul edilir...

Obezite sorunları da yaşayan Boccacio, son yıllarını hastalıkla geçirir ve 21 Aralık 1375'te ölür.

Eserleri

  • Rime (1914, Büyük yaşamı boyunca yazdığı şiirlerin sadeleştirilmiş ve açıklamalı basımı) Filocolo (Düzyazı)
  • Filostrato (Şiir)
  • Elegia di Madonna Fiammetta (Roman)
  • Decameron (Öyküler)
  • Commento alla Commedia (Dante'nin Tanrısal Komedya'sının yorumu)

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.