Güney Amerika Uluslar Birliği

Güney Amerika Uluslar Topluluğu, Peru'daki tarihi İnka kenti Cuzco'da buluşan 12 Latin Amerika ülkesinin üst düzey yetkililerinin öncülüğünde; ABD, Avrupa ve Asya'ya karşı ellerini siyasi ve ekonomik olarak güçlendirmek için temellerini attıkları yeni oluşum.

Güney Amerika Uluslar Topluluğu

  Güney Amerika Uluslar Topluluğu
Kuruluş 2004
Üyeler 12
Resmî diller İspanyolca, Portekizce, İngilizce, Felemenkçe
Lider José Mujica
Resmî site http://www.unasursg.org

Peru Devlet Başkanı Alejandro Toledo, And Dağları'ndaki güneş tapınağı Coricancho'da temeli atılan Güney Amerika Uluslar Topluluğunun (GAUT) emelini, "Bugün 361 milyon sakini olan yeni bir ülkemiz oldu. Bu, küreselleşmenin meydan okumalarıyla başa çıkmamıza, daha adil ve eşitlikçi bir sürece dönüştürmemize yardım edecek" diye duyurmuştur.

Topluluğun tarihçesi

Simón Bolívar önce Venezuela’yı bağımsız kıldı. Daha sonra; 1819’da Kolombiya, 1822’de Ekvador, 1824’te Peru ve 1825’te Bolivya bağımsız oldu. Bugünkü Kolombiya, Ekvador, Venezuela ve Panama topraklarını içeren Büyük Kolombiya Cumhuriyeti ilan edildi ve Simón Bolívar da başkan oldu. Bolivar daha sonra Büyük Kolombiya Cumhuriyeti’nin başkanlığını, ölümünden kısa bir süre önce, 1830’da bıraktı.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.