Fula dili

Fula İngilizce telaffuz: [ˈfuːlə][2], Fulani İngilizce telaffuz: [fʊˈlɑːniː][2] veya Fulah[3][4][5] (Fula: Fulfulde, Pulaar, Pular; Fransızca: Peul), Batı ve Orta Afrika'da 20 ülkeye yayılan bir süreklilik içinde çeşitli lehçeler olarak konuşulan bir dildir.

Fula dili
Fulfulde, Pulaar, Pular,𞤆𞤵𞤤𞤢𞤪
Bölge Sahel
Etnisite Fula halkı
Konuşan sayısı 24 milyon  (2007)ne2007
Dil ailesi
Nijer-Kongo
Yazı sistemi Latin
Arap
Adlam
Dil kodları
ISO 639-1 ff
ISO 639-2 ful
ISO 639-3 fulkapsayıcı kod
Bireysel kodlar:
fuc  Pulaar (Senegambia, Moritanya)
fuf  Pular (Gine, Sierra Leone)
ffm  Maasina Fulfulde (Mali, Gana)
fue  Borgu Fulfulde (Benin, Togo)
fuh  Western Niger (Burkina, Nijer)
fuq  Orta-Doğu Nijer (Nijer)
fuv  Nijeryan Fulfulde (Nijerya)
fub  Adamawa Fulfulde (Kamerun, Çad, Sudan)
fui  Bagirmi Fulfulde (CAR)
Glottolog fula1264[1]

Terminoloji

Fula halkına olduğu gibi, dile uygulanan birkaç isim vardır. Bu dile Pulaar, Pular veya batıda Fulfude dendiğini olarak duyabilirsiniz.

Morfoloji

Fula, sözel, isim ve değiştirici kelimelerin türetildiği, verbo-nominal köklere dayanır. Anlamı değiştirmek için (bazen kök ve çekişsel son arasında geldikçe yanlış olarak adlandırılan infix'ler olarak adlandırılan) sonekler kullanır. Bu eklerin çoğu, Fula'da edatların İngilizce olarak yapıldığı gibi aynı amaçlara hizmet eder.

İsim sınıfları

NumaraSınıf adıAnlamıÖrnek
1.
oTekil kişilaam-ɗo ‘chief’; also loan words
2.
ɓeÇoğul kişilaam-ɓe ‘chiefs’
3.
ngelDiminutive tekilloo-ngel ‘little pot’
4.
kalDiminutive nicelikcon-al ‘small quantity of flour’
5.
ngum/kumDiminutive Pejorativelaam-ngum/laam-kum ‘worthless little chief’
6.
kon/koyDiminutive çoğulullu-kon/ullu-koy ‘small cats/kittens’
7.
ndeÇeşitli, küresel nesneler, yerler, zamanlar dahilloo-nde ‘storage pot’
8.
ndiÇeşitli, sayılamayan isimler dahilcom-ri ‘tiredness’
9.
nduÇeşitliullu-ndu ‘cat’
10.
ngaÇeşitli, bazı büyük hayvanlar dahilnood-a ‘crocodile’
11.
ngeesas olarak 'İnek', 'ateş', 'güneş' için.nagg-e ‘cow’
12.
ngoÇeşitlijuu-ngo ‘hand’
13.
nguÇeşitliɓow-ngu ‘mosquito’
14.
ngalGenişletici tekil dahil olmak üzere çeşitliɗem-ngal ‘tongue’
15.
ngolÇeşitli, genellikle uzun şeylerɓog-gol ‘rope’
16.
ngii/ngilGenişletici tekil dahil olmak üzere çeşitliɓog-gii/ɓog-gii ‘big rope’
17.
kaÇeşitlilaan-a ‘boat’
18.
kiÇeşitlilek-ki ‘tree’
19.
koÇeşitlihaak-o ‘soup’
20.
kol'Buzağı' 'Sıpa'ñal-ol ‘calf’, mol-ol ‘foal’
21.
ɗamözellikle sıvılar içinlam-ɗam ‘salt’, ndiy-am ‘water’
22.
ɗumNötrmaw-ɗum ‘big thing’
23.
ɗeİnsan Olmayan Çoğuljuu-ɗe ‘hands’
24.
ɗiİnsan Olmayan Çoğulna'i ‘cows’

Ses

Fula'daki fiiller genellikle 3 seste sınıflandırılır: aktif, orta ve pasif. Her kök, tüm seslerde kullanılmaz. Bazı orta sesli fiiller yansıtıcıdır.

Ortak bir örnek, kök loot- fiillerdir

 • lootude, yıkamak için (bir şey) [aktif ses]
 • lootaade, yıkamak (kendini) [orta ses]
 • looteede, yıkandı [pasif ses]

Ünsüz mutasyon

Dilin bir başka özelliği de, tekil ve çoğul isimlerle fiillerin fiilleri arasındaki ilk ünsüz mutasyonudur (Pular hariç, fiillerde ünsüz bir mutasyon yoktur, sadece isimlerde).

Basitleştirilmiş bir şema şöyledir:

 • w ↔ b ↔ mb
 • r ↔ d ↔ nd
 • y ↔ j ↔ nj
 • w ↔ g ↔ ng
 • f ↔ p
 • s ↔ c
 • h ↔ k

Zamirler

Fula'nın kapsayıcı ve özel birinci şahıs çoğul zamirleri vardır. Kapsayıcı zamirler hem konuşmacıyı hem de konuşulanları içerirken, özel zamirler dinleyicileri dışlar.

Verilen bir isme karşılık gelen zamirler, isim sınıfı tarafından belirlenir. Erkekler ve kadınlar aynı isim sınıfına ait olduğu için, İngilizce "he" ve "she" ifadeleri aynı zamirle Fula'ya çevrilir. Ancak, diyalektiğe bağlı olarak, her biri kendi zamiri olan 25 farklı isim sınıfı vardır. Bazen bu zamirlerin her ikisinin de nominatif bir davası vardır (yani, fiil öznesi olarak kullanılır) ve bir nezaketçi formun yanı sıra bir nümerik ya da dantif bir davanın (yani fiil nesnesi olarak kullanılır) vardır. Göreceli zamirler genel olarak aday ile aynı şekli alırlar.

Yazma sistemleri

Latin alfabesi

Latin alfabesi kullanılarak yazıldığında Fula, dilde anlamlı olarak farklı sesleri ayırt etmek için aşağıdaki ek özel "çengelli" karakterleri kullanır: Ɓ/ɓ [ɓ], Ɗ/ɗ [ɗ], Ŋ/ŋ [ŋ], Ɲ/ɲ [ɲ], Ƴ/ƴ [ʔʲ]. Harfler c, j, ve r, sırasıyla sesleri temsil eder [c], [ɟ], ve [r]. Çift ünlü karakterler sesli harflerin uzamış olduğunu gösterir. Bir kesme işareti (ʼ) glottal durak olarak kullanılır. Sesli sesleri ve uzunluklarını gösteren beş sesli harf sistemini kullanır.. Nijerya'da ʼy yerine ƴ, ve Senegal'de Ñ/ñ yerine ɲ kullanılır.

Örnek Fula alfabesi

a, aa, b, mb, ɓ, c, d, nd, ɗ, e, ee, f, g, ng, h, i, ii, j, nj, k, l, m, n, ŋ, ɲ (ny veya ñ), o, oo, p, r, s, t, u, uu, w, y, ƴ, '

Fula Alfabesi
A B Mb Ɓ C D Nd Ɗ E F G Ng H I J Nj K L M N Ŋ Ɲ O P R S T U W Y Ƴ '
Küçük harf
a b mb ɓ c d nd ɗ e f g ng h i j nj k l m n ŋ ɲ o p r s t u w y ƴ '
Fonetik değeri
a b mb ɓ c d nd ɗ e f g ŋɡ h i ɟ k l m n ŋ ɲ o p r s t u w j ʔʲ ʔ

[6]

İnternette Fula

Aşağıda Fula / Fulfulde Latin alfabesini kullanan farklı ülkelerden bazı web siteleri:

Arap alfabesi

Fula has also been written in the Arabic script or since before colonization by many scholars and learned people including Usman dan fodio and the early emirs of the northern Nigeria emirates. Fula, Arap alfabesinde ya da Ajami pek çok bilim adamı ve Usman dan fodio ve Kuzey Nijerya emirlerinin ilk emirleri gibi öğrenilmiş kişiler tarafından kolonizasyondan önce yazılmıştır.

Aslında, Fula birçok Arapça kelimelerini korur.

Adlam Alfabesi

Adlam alfabesi
Tür Alfabe
Oluşturan Ibrahima Barry ve Abdoulaye Barry
Unicode aralığı U+1E900U+1E95F
Bu sayfa UFA fonetik Unicode semboller içerir. Doğru bir görüntüleme desteğiniz bulunmadığı takdirde, soru işaretleri, kutular veya diğer Unicode karakterleri görebilirsiniz. IPA sembolleri ile ilgili rehberi okumak için, bakınız Yardım:IPA.

Fulfulde yazacak bir alfabe yaratmak için 50'li ve 60'lı yıllarda başarısız çabalar vardı. Bununla birlikte, 1990'larda, Gine nehrinin Gine bölgesinden iki genç erkek, Ibrahima ve Abdoulaye Barry, tüm Fulani dil seslerini doğru bir şekilde temsil eden bir alfabe yaratmada başarılı oldular. Alfabe sağdan sola yazılır ve 5 sesli harf ve 23 ünsüz 28 harf içerir.[7][8]

Kaynakça

Eserler

Notlar

 1. Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Edl.) (2017). "Fula". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.
 2. Laurie Bauer, 2007, The Linguistics Student’s Handbook, Edinburgh
 3. "Fulah". Ethnologue (19 bas.). 2016. 9 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2018.
 4. "Documentation for ISO 639 identifier: ful". ISO 639-2 Registration Authority - Library of Congress. 19 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2017. Name: Fulah
 5. "Documentation for ISO 639 identifier: ful". ISO 639-3 Registration Authority - SIL International. 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2017. Name: Fulah
 6. "B. Peul. Alphabet et Inventaire des sons réprésentés," page 8 11 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. du Rapport Final de la Réunion d'un groupe d'experts pour l'unification des alphabets des langues nationales 4 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Bamako, 1966. (Presented on Bisharat.net)
 7. The Alphabet That Will Save a People From Disappearing 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Kaveh Waddell, Nov 16, 2016, The Atlantic
 8. Hasson, Randall. "The ADLaM Story – How Alphabet Changes Culture". The Randall M. Hasson Blog. 21 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2018.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.