Frank Herbert

Frank Patrick Herbert (8 Ekim 1920 - 11 Şubat 1986), Amerikalı bilimkurgu kitapları yazarı.Romanlarıyla ünlü olmasına rağmen, kısa öyküler yazdı ve gazeteci, fotoğrafçı, kitap eleştirmeni, ekolojik danışman ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Frank Herbert
Doğum 8 Ekim 1920(1920-10-08)
Tacoma, Washington, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm 11 Şubat 1986 (65 yaşında)
Madison, Wisconsin, ABD
Meslek Romancı
Tür Bilimkurgu
Edebî akım New wave

Tacoma Washington'da dünyaya gelmiştir. Küçüklüğünden beri yazar olmak istemiştir. 1938'de üniversiteden mezun olmuş, 1939'da Glendale Star adlı gazetede yazarlık kariyerine başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında yazarlığa altı ay kadar ara vermiş ve Amerikan Donanması'nda fotoğrafçı olarak çalışmıştır, ancak bu görevi sağlık sebepleri ile ordudan ayrılması gerekmiştir.

Herbert'in ilk bilim kurgu öyküsü Looking for Something, aylık olarak Samuel Mines tarafından düzenlenen bir dergi olan Startling Stories'in Nisan 1952 sayısında yayınlandı.

Frank Herbert'in roman yazarlığı kariyeri 1955'te yazdığı Denizdeki Ejderha (The Dragon in The Sea) ile başlamıştır. Adını duyuran ve en önemli eseri olan Dune serisi için ilk araştırmalarına 1959 yılında başlamış ve kitabı tamamlaması altı yıl sürmüştür.

Dune adlı ünlü bilimkurgu serisi ile tanınır. Tarihte verilen ilk Nebula Ödülü’nü kazanan yazarın Dune ile kazandığı bir de Hugo Ödülü bulunmaktadır. Roman, tüm zamanların en çok satan bilim kurgu romanı unvanını almıştır.[1] Uzak bir gelecekte kurulan ve insanlığın uzun zamandan beri yıldızlararası seyahat geliştirdiği ve binlerce farklı dünyaya yerleştiği bir gelecekte geçen romanda, insan türlerinin uzun vadede hayatta kalması, insan evrimi, gezegen bilimi ve ekolojisi ve din, politika, ekonomi ve gücün kesişimi gibi karmaşık temaları araştırıyor.

Dış bağlantılar

  1. ""SCI FI Channel Auction to Benefit Reading Is Fundamental"". 28 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.