Tacoma

Tacoma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde "Pierce İlçesi"nde orta büyüklükte bir şehirsel liman şehri ve Pierce İlçesi'nin merkezî şehridir.

Tacoma
Şehir
City of Tacoma
Takma ad:
"The City of Destiny
Slogan:
"When rails meets sails (Raylarin yelkenlerle karsilastigi mevki)"

Washington eyaletinde ve Pierce İlçesinde Tacoma'nin konumu
Ülke ABD
Eyalet Washington
İlçe (county) Pierce
İdare
  Belediye Başkanı Marilyn Strickland Demokratik Parti (ABD)
Yüzölçümü
  Şehir 161,46 km² (62,34 mil²)
  Su
32,69 km² (1.262 mil²)
Rakım 74 m (242 ft)
Nüfus
 (2012)
  Şehir 202.010
  Yoğunluk 1.200/km² (3.200/mil²)
  Metropol
3.500.026
Zaman dilimi UTC-08.00 (PST)
  Yaz (YSU) UTC-07.00 (PDT)
Alan kodu 353

Tacoma ismini yakında bulunan Mount Rainier'in orijinal ismi olan Tahoma Dagi'ndan almıştır. Takmna adi olan "City of Destiny (Varis veya Talih Sehri)" ise 19. yuzyil sonlarında "Northern Pacific Demiryolu"'nun şirketinin batı terminusunu bu şehrin limanında kurması üzerine bir kelime oyunundan almıştır. Tacoma limanı "sehriin yakinindan derin-deniz limani olmaya elverisli "Commencement Korfezi"'nde kurulmuştur ve bu liman-korfezine demiryolunun bağlanaması Tacoma'nin slogan olarak "When rails meets sails (Raylarin yelkenlerle karsilastigi mevki)" almasına neden olmsutur. Günümüzde "Commencement Korfezi"'nde kurulu olan Tacoma limanı ABD'nin batıda Büyük Okyanus sahillerinde bir uluslararası ticaret merkezi ve Washington eyaletinin en büyük limanıdır.

Coğrafya

47°14′29″ Kuzey 122°27′34″ Batı koordinatlarındadır. Rakımı 116 metredir. Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu'ya göre 162.1 km² alana sahiptir. 129.8 km² alanı kara, geri kalanı ise suyla kaplıdır. Şehir Washington eyaletinin Puget Sound Korfezxi üzerinde; eyalet baskenti olan Olympia'in 50 km kuzeydoğusunda ve eyaletin en büyük metropoliten şehir olan Seattle'in 51 km güney-batısında ve Mounr Rainier Ulusal Parki'nin kuzey-batısındadadır. Tacoma şehri Güney Puget Sound şehirleşmiş bölgesi ticaret ve sanayi merkezidir ve etrafından çok sayıda varaios buluna mbir metropoliten şehir merkezidir ;. Metropoliten Tacoma'nin nüfusunun 3.500.026 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Kardeş Şehirler

Resimler

Tacoma Panoraması

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.