Ferrol

Ferrol Galiçya, İspanya'daki liman şehri. Ülkenin en önemli denizcilik şehri olmasını yanında İspanyol Donanması'nın da en güçlü gemileri şehrin tersanelerindedir. 17. yüzyılda Avrupa'nın en önemli tersanfleri bu bölgedeydi. Şehrin alanı 81,9 km² nüfusu ise 214.000 kişidir. Şehir ayrıca İspanyol General Francisco Franco'nun da doğum yeridir.

Ferrol'deki tersanelerden kısmi bir görüntü

Ferrol, kuzeybati Ispanya'da Atlantık kıyısında Galiçya bölgesinde A Coruna eyaletine bağlı bir şehirdir.2014 nüfus sayımına göre, kent 70.383 nüfusa sahip ve bu ozellik Ferrol şehrini Galiçya'daki en büyük 5.yerleşim bölgesi yapıyor.Güneyde Eume ve kuzeyde Ortegal ile Ferrol, toplam 203.444 nüfusu olan Galiçya'nın üçüncü büyük şehri olan Ferrolterra kümelenmesini oluşturuyor.

Ferrol Limanı derınlık,kapasite ve guvenlik ozellikleri bakimindan Avrupa geneline gore farkliliklar barindirir. Oldukça dar ve kaleler tarafından yonetilen bir girise sahiptir ve zaman zaman steccado ile bile kapatilabilir.

Şehir, eski Bourbon'ların zamanından bu yana, İspanyol Deniz Kuvvetleri Kuzey Denizcilik Dairesi'nin başkenti olan, tarih boyunca önemli bir denizcilik merkezi olmuştur. Bundan önce, 17. yüzyılda, Ferrol Avrupa’nın en önemli cephanesiydi. Bugün, şehir aynı zamanda Navantia'nın ana gemi inşa tersanelerinin bulundugu yerdir.

Ispanyol diktator Francisco Franco'nun dogum yerı olan Ferrol , 1938 ın Eylul ayından 1982 Kasım ayına kadar "El Ferrol del Caudillo" olarak anıldı.Ayrıca 1850'de İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) kurucusu Pablo Iglesias'ın doğum yeridir.

Şehir, Camino de Santiago'nun İngiliz Yolu yolunun başlangıç noktalarından biridir.Ferrol, İngiliz Yolu'nu geçen hacılar için tercih edilen başlangıç noktasıdır.Hacılar 100 kmlık yolu yuruyerek tamamladıklarında resmi bır belge alırlar.

Tarih

Bu Galiçya kentindeki tarih öncesi insan yerleşimlerinin varlığı, mezar odalarının, megalitik anıtların, Petrogliflerin ve diğer arkeolojik bulguların bolluğu ile desteklenir.Fenikeliler bu alanda kurulan farklı kurutulmuş ve tuzlu Morina İstasyonları ve Antik Yunanların varlığı ile birlikte varlığı, Herodot, Strabo, Pomponius Mela gibi tarihçiler tarafından belgelenmiştir. Ptolemy dahil klasik olanlar. Roma döneminde, M.Ö. 1. yüzyılda, vahşi atların yanı sıra metal (Gümüş,  Altın,  Kalay ve Demir gibi) ticareti yapilan bir balıkçı limanı vardı.  Ferrol, o zaman, tıpkı bugün, birinci sınıf bir doğal limandı, Atlantik'in hain sularında , çok iyi korunmuş, şaşırtıcı bir şekilde, tarihte sık sık Avrupa'nın en iyi doğal limanı olarak tanımlanmış.

Batı Roma İmparatorluğunun yıkılmasından sonra, Ferrol de dahil olmak üzere tüm İber Yarımadası, Vandaller tarafından basıldı ve 411'de Galiçya'nın Suebi Krallığı'na dahil edildi.

"Suebi-Vizigot Devleti" in yıkılmasından sonra, İberya'nın bu Hristiyan bölgeleri, İber yarımadasının diğer bölgelerine kıyasla, Asturias Krallığının bir parçası haline geldi MS 750  kadar erken bir tarihte.Başlangıçta büyük bir şok ve sallanma ve bir devletin yıkılmasıyla işaretlenmiş bir dönem, bunu takiben Atlantik'in dağlarında ve yeşil meralarında İber Yarımadası'nın kuzeyinde "Hristiyan Vizigotik Devleti" nin ilk önce mütevazı ama kesin ve hızlı bir şekilde yeniden doğuşunu getirdi.

Zamanla, Asturias , yonetimini bir hükümdardan diğerine değiştirecek bu devleti olusturan diğer Hristiyan krallıklarına bölünecekti: ilk önce Galiçya, sonra Leon ve en sonunda Kastilya.

Yüz Yıl Savaşları sırasında  stratejik bir güvenli liman olarak görev yapan Ferrol,  Kastilya İç Savaşı sırasında Trastamara Evi'nin yanına ve Fernan Perez de Andrade'ya kişisel bir ödül olarak 1371'de HenryII kasabayi güçlü Andrade ailesine verdi.

The castle of San Felipe at the entrance of the harbour

1568'de  eski ortaçağ kentini moloz ateşine düşüren bir ateş yakıldı, aynı dönemde Haliç'in girişindeki mevcut tahkimatların bir kısmı yapıldı. Bir deniz üssü olarak o zamanlar şehir Kraliyet Arsenali olarak güvenli bir limandan daha önemli olarak kabul edildi.

Bourbonların 18. yüzyılda gelmesiyle Ferrol, lider bir deniz merkezi haline geldi.Ferrol, Amerika'daki İspanyol Sömürge İmparatorluğunun savunması için Ferdinand VI ve Charles III altında kurulan Kuzey Denizcilik Bölümü'nün Başkenti yapıldı. Özellikle Ensenada Markibinin önderliğinde yapılan hızlı iyileştirmeler yapıldı ve Ferrol'ün konumu, denizden neredeyse kaçınılmaz hale geldi; askerlerin çökmekte olan kıyılarına iniş yapma güçlükleri, yenilenmiş kale ve yeni inşa edilmiş kaleler dahil olmak üzere güçlendi.

1726-1783 yılları arasında inşa edilen A Graña ve Ferrol Kraliyet Tersaneleri, Xubia haddehanelerinin bakır levhalarıyla korunan gemiler üretti. 1772 yılında, İspanya'daki ilk akademi olan Ferrol'ün İspanyol Kraliyet Donanma Mühendisleri Akademisi kuruldu. Limanın en zahmetli eserleri için, limanda altı yüz zorunlu işçi istihdam edildi.

Neoclassical church Igrexa Castrense de San Francisco

Napolyon Fransa ile yapılan savaş sona erdiğinde, Güney Amerika'daki kolonilerin çoğu  ana ülkelerinden ayrılmayı seçti ve Ferrol tersaneleri sivillerinin, din adamlarının ve askeri nüfusunun çoğunu kaybederek ciddi bir düşüşe uğradı ve bundan dolayı, 1824'te Ferrol, denizciler için matematik okulu, pilot okulu ve Guardas Marinaları Akademisi ile sadece 10.000 sivil ve yaklaşık 6.000 askeri personelden oluşan bir nüfusa sahipti.  1805 yılında Trafalgar Savaşı'ndan önce bilinen şanlı bolluk yıllarının aksine.

Ferrol, 1794-1845 yılları arasında sadece iki gemi inşa etti.Ve yarım yüzyıl boyunca sessiz kaldı, VII. Ferdinand Ancak, Kardinal Alberon'un liderliği sırasında büyük bir tadilat yapıldı ve sadece birkaç yıl içinde on dört büyük savaş gemisi hattı başlatıldı. Yeni faaliyetler başladı ve Ferrol, şu anda tam operasyonda, sürekli olarak dökümhanelerinde 2.000 işçi çalıştırıyordu. İngiltere ve Fransa'da yetişmiş yetkin bir eğitmen kadrosu altında 40 öğrencinin mesleğinin bilimsel ilkelerini öğrendiği bir Deniz Mühendisleri Okulu kuruldu. Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini getirmekte çok başarılıydı, İspanya Deniz İşleri Bakanı Marquis de Molina'nın yönetimiydi, 1858'de Ferrol Kraliyet Tersaneleri, İspanya'nın ilk demir gövdeli ilk buharlı gemisini başlattı.

19. yüzyılın ikinci yarısı, Ferrol Kraliyet Tersaneleri'ne yalnızca bol miktarda iş değil, sosyal ve politik gerilimler getirdi , 1872'deki başarısız cumhuriyet isyanı ile sonuçlandı.  Ferrol ve İspanyol Küba'daki Havana limanı arasındaki buharlı makineler sık ​​sık çalışıyordu, o zamanlar, Ferrol'deki yerel yetkililerle başlarını belaya sokan tersane işçileri, bir nedenden ötürü ya da her zaman İspanyol Ana'yı bir olasılık olarak düşündü.

Co-Cathedral of Ferrol

Ferolfo'daki Art Nouveau binası, Rodolfo Ucha tarafından tasarlanmıştır.

Bu dönemde, bugünlerde olduğu gibi ve tıpkı Armada günlerinde olduğu gibi, Ferrol Körfezi her zaman etkiledi ve felaketle veya kaba sularla buluştuktan sonra tamir veya sığınak isteyen sayısız gemiyi cezbediyor. Kötü havalarda Biscay Körfezi'ni geçmeye çalışıyor. Öyle ki, iki Kleopatra İğnesinden birini taşıyan Kleopatra'nın durumu, bugün Londra, İngiltere'deki Thames Setinin üzerinde duruyordu. Bir trajedinin ardından 19 Ekim 1877'de Ferrol'e ulaştı ve beş gün önce Fransa'nın batı sahilini batıyordu. Olayı ve Londra'daki İğne tabanında görülmek üzere ölenlerin anısına bir plaket var.

İspanyol Donanması ve İspanyol gemi yapım endüstrisini restore etmek amacıyla İspanya'nın Küba'yıve Filipinler, Antonio Maura Hükûmeti'ni kaybettiği İspanya-Amerikan 1898 Savaşı'ndan on yıl sonra  büyük yatırımcıları İngiliz-İspanyol-Derneği olan sözleşmeleri alan İspanyol Deniz İnşaatı Derneği'ni kiraladı. Aşağıdaki oranlarda:% 40'ı Vickers Sons ve Maxim, %30'u İspanyol Comillas Marki'si. Transatlantic Company, Biscay Furnace Company'nin% 30'u, Ferrol'deki daha önce devlete ait tüm gemi yapım sahaları, atölyeler, dökümhaneler ve kuru rıhtımlar, en iyi İngiliz gemi yapımcılarının teknik uzmanlığına devredildi: John Brown, Vickers  ve Armstrong şimdi yeni İspanyol Filosunu  inşa etmekten sorumlu.

On altı yıllık bir süre boyunca, tüm teknisyenler tamamen İngilizceydi ve durum, 1925 yılına kadar, İspanyol mühendisler tarafından yönetimin devralınması durumunda, hem yeni bakan hükûmeti hem de bakanları da içeren yeni politikalardan biri olarak değiştirilen durum olarak değişmedi. ve diktatör Miguel Primo de Rivera'nın askeri ](1923–1930). İngilizlerin gelişi, elektrikle çalışan yerel bir tramvay vagonu hattının inşasına denk geldi (1924–1961).

Art Nouveau building in Ferrol, designed by Rodolfo Ucha

İspanya İç Savaşı’nın patlak verdiğini görünce ve deniz istasyonunda sosyal huzursuzluk korkusu olduğu için, Londra’daki Dışişleri Bakanlığı, tüm İngiliz vatandaşlarını ve 22 Temmuz’da ülkesine geri gönderilen bir gemi düzenledi. 1936 HMS Cadısı (D89) Ferrol'den İngiltere'ye geri döndü. İspanya İç Savaşı’nın (1936–1939) başlamasıyla Ferrol’deki gemi yapımı, atölyeler, dökümhaneler ve kuru rıhtımlar devlet tarafından devralındı ​​ve 1945’te "Bazán" adı altında tamamen kamulaştırıldı, daha sonra "İZAR" olarak değiştirildi. , Ocak 2005’ten başlayarak, Navantia. Kasaba, 1938'den 1982'ye kadar resmen El Ferrol del Caudillo olarak tanınan Francisco Franco'nun doğum yeriydi. İspanya Devletinin sona ermesi ve 1978'de demokrasinin gelişi Ferrol'a yardım etmedi.  1982'den 1990'ların başlarına kadar şehir, denizcilik sektöründeki gerileme nedeniyle sayısız sorunla karşı karşıya kaldı. Ancak yeni binyılın başlangıcı, genel olarak bir ekonomik genişleme ve refah zamanı olmuştur. Yeni bir otoyol ve bir dış limaninşa edildi. Çoğu şehir merkezinin dışında Ferrol ve Naron arasında, temelde aynı büyükşehir bölgesi olan ve aileleriyle aynı gençlerin alışveriş yapma eğiliminde olduğu çok sayıdaki çarşı ve alışveriş merkezi inşa edildi. Büyük aile alışverişlerinin yanı sıra hafta sonu günlerinde aile ile birlikte bowling, kafeteryalar, fast-food mağazaları, sinemalar ve spor tesisleri gibi tüm olanaklara dikkat çekti.

Her zamanki gibi eski İspanyol İspanyol Filosu,Deniz gösterilerine katılmayı çok seviyor ve 21. yüzyılın başında Ferrol, Haziran 2008’de büyük NATO Denizcilik Egzersiz Sadık Mariner’ine ev sahipliği yaptı.

Aerial view of the city (2009)

Lugo’yu Ferrol’e bağlayan Ferrol Terminus tren istasyonu, Madrid’den yakındaki Corunna’ya giden hattan ayrıldı ve Madrid’deki Cortes tarafından 1865’in başlarında yaptırıldı, ancak 1904’teki son açılışına kadar on yıllarca sürdü. aynısı Yüksek Hızlı Demiryolu AVE ile oldu; bu yüzden açılış gününe kadar 2013 gibi geç kaldı.

Eylül 2017'den itibaren  Ferrol'un dış limanına (Canelinas-Ferrol konteyner limanı olarak da bilinir) hizmet veren yeni bir yerel demiryolu şubesi ve Ferrol Terminus tren istasyonunun inşa başlaması için yeşil bir ışık verildi. ve çok yakında işleteceğim Ferrol içine modern konteynerlerin bir sürü taşındığından ve ürünlerin Galiçya ve İspanya ve Avrupa'nın geri kalan kısmına dağıtıldığından eminim. 20. yüzyılın ilk yıllarından itibaren burada faaliyet gösteren benzer bir küçük demiryolu yerel şubesinin olduğu ve aynı zamanda Ferrol’ün ve limanlarının yalnızca Kraliyet Donanması ve tersaneleri için tasarlandığı farkına vardı. ] Bundan böyle, genel ticarete kendi başınıza açılmamış olsanız da, tarihsel olarak, bunun gibi birçok yerel istisna olmasına rağmen; PEMSA (Timber), PYSBE (Dry-Cod) ve HISPANIA (Pencils) unutmadan çok iyi üç örnek: şapka, kâğıt, deri, denizcilik mağazaları ve donanımlarının yanı sıra ihracata yönelik diğer yerel ürünler: mısır, şarap, brendi, sirke, piliç ve ringa balığı (ve diğer Ferrol balıkçılığının ürünleri)

İklim

Galiçya'nın çoğunda olduğu gibi, Ferrol iklimi, yaz mevsiminde tipik İspanyol Akdeniz ikliminden biraz daha yagıslı olmasına rağmen yıl boyunca ılıman sıcaklıklar, yağışlı kışlar ve nispeten kurak yazlar ile karakterize edilen nemli bir okyanus iklimidir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.