FEMEN

FEMEN (Ukraynaca: Фемен), 2008 yılında Anna Hutsol tarafından kurulmuştur. Anna Hutsol grubu kurduktan sonra, Femen grubunu ülkelerindeki aktivist kadınlarından azlığından ve erkek odaklı olan Ukrayna toplumuna olan tepkilerinden dolayı oluşturduğunu açıklıyor. Grubun uluslararası evlilik ajansları,cinsiyet ayrımı ve diğer uluslararası ve ulusal sosyal sorunlar hakkında yaptıkları protestolar vardır. Grup özellikle seks turizmine karşı yaptığı üstsüz gösterilerle dünya çapında tanınmıştır.

Grubun amaçları ise Ukrayna'da yaşayan kadınların liderliklerinin yanında, kültürel ve manevi değerlerini de geliştirmektir. Bu sayede Ukrayna hem imajını geliştirmiş, hem de şehrinin kadınlarına yeni ve daha iyi fırsatlar tanımıştır.

2010 Başkanlık seçimleri sırasında Kiev'de bir FEMEN protestosu

8 Mart Dünya Kadınlar gününde İstanbul'da ses getiren bir eylem yapmak üzere gelen FEMEN üyelerinin eylem sonrası gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edilmişlerdir.[1]

Görüntüler

Kaynakça

  1. Femen üyeleri İstanbul'a geldi, Hürriyet Gazetesi, erişim tarihi: 07 Mart 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.