f(x) (müzik grubu)

f(x) (Korece: 에프엑스), 2009'da SM Entertainment tarafından kurulmuş çok uluslu K-Pop kız grubudur. İlk olarak 5 üye ile çıkış yapan grubun şu anki üyeleri VICTORIA, AMBER, LUNA ve KRYSTAL'dir. SULLI oyunculuk kariyerine odaklanmak istediği için gruptan ayrıldı.

f(x) 에프엑스
f(x) 에프엑스, Jeju K-Pop Festival 2015.
(Soldan Sağa) VICTORIA,KRYSTAL, AMBER, LUNA.
Genel bilgiler
Başladığı yer Seul, Güney Kore
Tarzlar K-Pop ve Elektropop
Etkin yıllar 2009-Günümüz
Müzik şirketi SM Entertainment
Avex
İlişkili hareketler SMTOWN
Resmî site http://fx.smtown.com
https://www.facebook.com/fx.smtown
https://www.instagram.com/fx.official
https://www.youtube.com/fxsmtown
Üyeler VICTORIA
AMBER
LUNA
KRYSTAL
Eski üyeler SULLI

Çıkışlarından beri, dört stüdyo albümü, iki mini albüm, bir yeniden düzenlenmiş albüm, dört Korece tekli, iki Japonca tekli ve bir Çince tekli yayınladılar. Sayısız ödül kazanan grup, ayrıca kendi realite programlarının yıldızı oldular.

İkinci Japonca teklileri 「4 Walls / COWBOY」'u yayınlayıp DIMENSION 4 - Docking Station in Japan Kapanış konserlerini tamamladıktan sonra etkinliklerine ara verdiler ve üyeler solo kariyerlerine odaklandılar. 2019 yılının Ağustos ayında grup, üç günlük SMTOWN Live in Tokyo 2019 konserinde üçlü olarak (VICTORIA olmadan) yeniden bir araya geldiler. AMBER 1 Eylül, VICTORIA 5 Eylül 2019'da SM Entertainment'tan ayrıldığını duyurdu. Aynı gün, 5 Eylül'de, LUNA'nın da kontratını yenilemediği bildirildi. KRYSTAL, sözleşmesinin Ağustos 2020'de biteceği SM Entertainment tarafından onaylandıktan sonra şirketten ayrıldı.

Sürekli farklı tarzlar deneyen moda stilleri ve eklektik, elektro-pop ses tarzı nedeniyle "K-Pop'ta Risk Alabilen En Güvenilir Grup" olarak tanınırlar. Her üye daha çok oyunculuk ve televizyon sunuculuğu olarak şirkette farklı şekillerde görev aldı.

f(x), uluslararası tanınmayı kaldırmayı başarabilen az sayıdaki K-Pop gruplarındandır. SXSW'de ilk K-Pop grubu olarak performans sergilemeleri buna küçük bir örnektir. Ayrıca en fazla ilgi görüp beğenilen ikinci tam albümleri "Pink Tape", 2013'te "En İyi 41 Albüm" içinde Amerikan müzik kanalı Fuse tarafından seçilen tek K-Pop albümüdür. 2017'de Billboard, f(x)'i "Geçtiğimiz On Yılın En İyi 10 K-Pop Kız Grubu" listesinde yedinci sıraya yerleştirdi. 2019'da ise Billboard, "2010'ların En İyi 100 K-Pop Şarkısı" listesinde "4 Walls" ve "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)"ı sırasıyla dokuz ve otuz üçüncü olarak nitelendirdi ve ikinci albümleri "Pink Tape"i "2010'ların En İyi 25 K-Pop Albümü" listesinde zirveye layık gördü.

Geçmiş

2009 Öncesi: Keşfediliş ve Kuruluş

Çok uluslu 4 üyeden oluşan grup resmi olarak 2009'da 5 üyeli grup olarak S.M. Entertainment tarafından kuruldu.

Koreli-Amerikan üye KRYSTAL ,2000'de ona Shinhwa'nın "Wedding March" müzik videosunda küçük bir rol alan KRYSTAL, SM Entertainment tarafından değerlendirildi. Koreli eski üye SULLI, 2005'in Eylül ayında SBS'nin TV dizisi "Ballad of Seo Dong"da genç prenses Seon-hwa'nın çocukluğu rolünde resmi çıkışını yaptı. Koreli üye LUNA, 2006'da "Truth Game"de oynadı. SM Entertainment, LUNA'nın performansını gördü ve LUNA'yı şirkete dahil etti. Grubun lideri olan Çinli üye VICTORIA, 2007'de SM Entertainment'ın Çin'deki ajansı tarafından Pekin Dans Yarışması'nda (Beijing Dance Competition) keşfedildi. Tayvanlı-Amerikan üye AMBER, 2007'de Los Angeles'ta SM Entertainment'ın dans seçmelerine (S.M. Global Auditions) katıldı ve seçilen iki kişiden biri oldu.

2009: 라차타 (LA chA TA) ile Çıkış ve 츄~♥ (Chu~♥)

SM Entertainment ilk olarak 24 Ağustos 2009'da onları Asya'nın Pop Dans Grubu olarak tanıtarak YouTube aracılığıyla grubun bir kısa tanıtım videosunu yayınladı. Beş gün boyunca, SM, tek tek haber portalları üzerinden bilgiler yayınladı ve SMTOWN'un resmi internet sitesinde 26 Ağustos’ta eski üye SULLI ile başlayarak her üyenin fotoğraflarını ilan etti. AMBER 27 Ağustos’ta, KRYSTAL 28 Ağustos’ta, LUNA 29 Ağustos’ta ve son olarak VICTORIA 30 Ağustos’ta tanıtıldı.

Grubun ilk teklisi LA chA TA dijital olarak 1 Eylül’de, YouTube’a yüklenen 40 saniyelik bir tanıtım videosunun ardından yayınlandı. 2 Eylül'de Samseong-dong Moda Merkezi'nde ilk performanslarının ardından, klip ekranlarda gösterildi ve ertesi gün çevrimiçi olarak yayınladı. "라차타 (LA chA TA)" şarkısının ilk performansı MBC’nin müzik programı Show! Music Core'da 5 Eylül'de yapıldı.

Grup ayrıca, LG CYON telefonunun Blacklabel serisinin 4. baskısı için Chocolate Love dijital teklisini de yayınladı. 9 Kasım'da f(x)'in 3 şarkıdan oluşan, teklisi "츄~♥ (Chu~♥)"yu yayınlandı.

Bir ay sonra, Girls' Generation (소녀시대)'ın 19 ve 20 Aralık'ta gerçekleşen konserine özel konuk yardımcı olarak katıldı.

f(x) ile Girls' Generation Chocolate Love gösteriminde.

2010: NU ABO ve Popülaritenin Yükselişi

Ocak 2010'da f(x) , LG Cyon cep telefonlarını tanıtmak için Çinli erkek grubu M.I.C (男团) ile çalıştı. Julius Dixson ve Beverly Ross tarafından yazılan "Lollipop"un Çince versiyonunu 2 Ocak'ta yayınladılar. Şarkının klibi 12 Ocak'ta yayınlandı.

4 Mayıs 2010 tarihinde f(x), 6 parçadan oluşan mini albümleri "NU ABO"yu yayınladı. "NU 예삐오 (NU ABO)" adlı şarkıları çevrimiçi müzik portalı listeleri Monkey3, Dosirak ve Bugs'ın zirvelerinde yer aldı. Gaon Listeleri'nde haftalık bir numaralı teklilerden birisi oldu. Grup şarkının ilk performansını Mayıs'ın 7'sinde KBS'in Music Bank programında yaptı.

AMBER, Haziran'da ayak bileğinin burkulması nedeniyle ara verdi ve grup "NU ABO" promosyonlarına onsuz devam ettiler.

17 Temmuz'da "NU ABO" mini albümünden "Mr. Boogie" parçasının promosyonlarına başladılar. Bu şarkı için ilk performanslarını Music Core programında yaptılar. 21 Ağustos'ta Seul Jamsil Olimpik Stadyumu'nda SMTOWN Live '10 World Tour'a katıldılar. Seul, Şanghay, Los Angeles ve Paris'te performans sergilediler. Bu yerler f(x)'in ve şirket arkadaşlarının ilk kez Asya'nın dışında performans sergilediği yerlerdir. f(x) daha sonra Japonya'nın Avex Entertainment ile anlaşma imzaladığını duyurdu ve şirket adı altında çıkacak olan albümleri Japonya, Tayvan, Çin ve Hong Kong'da yayınlanacağı duyuruldu.

2011: PINOCCHIO ve Hot Summer

SM Entertainment, AMBER'ın Amerika'dan döndüğünü ve yılın ilk yarısında bir stüdyo albümünün yayınlanacağını duyurdu.

İlk tam uzunluktaki albümleri "PINOCCHIO" için tanıtım fotoğrafı 7 Nisan 2011'de f(x)'in resmi sitesinden yayınlandı. Albümün promosyon şarkısı "피노키오 (Pinocchio) (Danger)"ın müzik video fragmanı ise 15 Nisan 2011'de yayınlandı. Albüm ve ana parça 20 Nisan 2011'de yayınlandı. 22 Nisan 2011'de KBS Music Bank'de ilk performanslarına çıktılar. Promosyonlar boyunca M! Countdown, Music Bank ve Inkigayo gibi programlarında toplam 8 kez birinci oldular ve 8 ödül kazandılar.

8 Haziran'da "PINOCCHIO" albümünün yeniden düzenlenmiş versiyonu olarak "Hot Summer" adlı bir albümün yayınlanacağı açıklandı.

Daha sonra "Hot Summer" başlığı altında, Haziran'ın 14'ünde ilk yeniden düzenlenmiş albümlerini yayınladılar. Albüm, Thomas Troelsen ve Remee'nin yazdığı Monrose'un şarkısı Hot Summer'ın yeniden uyarlanmış versiyonunu da içeren 11 orijinal şarkı ile geldi ve önceki dijital tekliler "라차타 (LA chA TA)", "츄~♥ (Chu~♥)" ve "좋아해도 되나요? (...Is It OK?)" de vardı. "Hot Summer" müzik programlarında sadece 2 ödül kazanabildi.

1 Ağustos'ta f(x), Bust-a-Move adlı çevrimiçi oyun için Garagabana adında bir tema şarkısı yayınladı. 13 Aralık 2011'de de "2011 Winter SMTOWN – The Warmest Gift" adlı şirket albümü için "1, 2, 3" adlı bir şarkı yayınladılar.

2012: Electric Shock ve Hot Summer (Japonca Versiyon)

f(x), 10 Haziran 2011'de ikinci mini albümleri "Electric Shock"u yayınladılar. 14 Haziran'da, grup albüm tanıtımlarına Mnet'in M! Countdown programında başladılar. Başlık parçası "Electric Shock"u sergilediler ve başka bir şarkı olan "제트별 (Jet)", özel geri dönüş sahnelerinin parçası oldu. Grup çeşitli müzik programlarında "Electric Shock" ile toplamda 9 ödül kazandı.

Daha sonra f(x), "Hot Summer"ın Japonca versiyonunu 12 Eylül 2012'de yayınlayarak ilk Japonca dijital teklileri ile Japonya'da çıkış yaptı. Şarkı, Uminoie Resort için arka plan reklam şarkısı olarak seçildi. "Hot Summer (Japonca versiyon)", 22 Temmuz 2015'te yayınlanan "SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer" Japonca teklisine eklendi.

30 Kasım'da f(x), 2012'de Hong Kong'da yapılan Mnet Asia Music Awards'ta (MAMA'da) "Electric Shock" şarkısıyla "Kız Grubu - En İyi Dans Performansı Ödülü"nü aldı.

2013: SXSW, Pink Tape ve SMTOWN Week

Ocak 2013'te, "Electric Shock" ve "제트별 (Jet)" şarkıları 10th Annual Korean Music Awards'ta "En İyi Dans ve Elektronik Şarkı" kategorilerine aday oldu. İki şarkı da aynı kategorilere aday olunca KMA'den bir temsilci "İki şarkının da aynı sanatçıya ait olması nedeniyle ve harika müzik izlenimleri nedeniyle f(x)'in harikalıklarının uyumunu ödüllendiriyoruz." dedi.

Mart'ta f(x), her yıl Austin, Teksas'ta düzenlenen SXSW festivaline gelen ilk K-Pop grubu oldu. Grup Fuse tarafından "Mutlaka Görülmesi Gereken 30 Eylem" etkinliğinde yerini aldı. Amerika gezileri sırasında Anna Kendrick ile "Funny or Die" skecini çektiler. Bu etkinlikler belgelendi ve "Go! f(x)" programında gösterildi. Daha sonra f(x), 1 Temmuz'da Hong Kong Dome Festival'e katıldı.

17 Temmuz'da SMTOWN Youtube Kanalı'nda grubun geri dönüş yapacağının sinyallerini verdi. Yayınlanan sanat filminde f(x), "미행 (그림자; Shadow)"u anlattı. "Pink Tape" albümünün tanıtım fotoğrafı çekimleri arka plandaydı.

29 Temmuz'da ikinci stüdyo albümleri "Pink Tape" yayınlandı. Ana parça "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)"ın klibi de aynı gün yayınlandı. Aynı gün Naver Music'te f(x)'in, "Music Spoiler - Play! Pink Tape" showcaseleri yayınlandı. Albüm, "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)" da dahil toplam 12 parçadan oluşuyor. f(x), albüm tanıtımlarına 25 Temmuz'da  M! Countdown'da başladı. Ana parçanın yanı sıra M! Countdown ve Show Champion'da "Airplane"i sergilediler. "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)" toplam olarak 4 ödül kazandı. Billboard's World Albums ve Gaon Listeleri'ni de içine alan ulusal çoklu müzik listelerinde birinci oldu. "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)", Billboard'un "En İyi 20 K-Pop Şarkısı" listesinde 3. sıraya yerleşti. Pink Tape, 2013'te "En İyi 41 Albüm" içinde Amerikan müzik kanalı Fuse tarafından seçilen tek K-Pop albümüdür.

24-25 Aralık 2013'te f(x) ve EXO (엑소), KINTEX ve Ilsan'da gerçekleştirilen "SMTOWN Week: Christmas Wonderland" başlıklı konser düzenlediler. f(x), EXO ile özel performanslar dışında Pink Tape albümünden iki şarkı olan "Step" ve "여우 같은 내 친구 (No More)"u ilk kez sahnede söylediler ve önceki hit şarkıları olan "라차타 (LA chA TA)", "NU 예삐오 (NU ABO)", "피노키오 (Danger)" ve "Electric Shock"ı sahnelediler.

Grup, Çin varyete programlarında Teresa Teng'in klasik popüler Çince şarkısı "甜蜜蜜 (Tian Mi Mi)"yi Çince, Korece ve İngilizce olarak cover'ladılar.

2014: Red Light ve SULLI'nin Geçici Ayrılığı

2014'ün başlarında f(x), 20th Korean Entertainment Art Awards'ta "Group Artist" ödülünü, 28. Golden Disk Awards'ta "Disk Bonsang" ödülünü ve Çin'deki Yin Yue Feng Yun Bang Awards'ta "Best Overseas Artist Performance (En İyi Denizaşırı Sanatçı Performansı)" ödüllerini kazandı. Golden Disk Awards'ta AMBER, LUNA ve KRYSTAL, Girls' Generation'ın "The Boys" şarkısına cover yaptılar.

f(x)'in üçüncü stüdyo albümü "Red Light", 7 Temmuz 2014'te piyasada yerini aldı. Albümün Type A (Sleepy Cats) ve Type B (Wild Cat) isimli iki farklı versiyonu bulunuyor. "Red Light" şarkısı "electronic house" tarzında, biraz duraksandığında hayattaki güzel şeylerden hoşlanmanın anlamını mesaj olarak veriyor. Albüm farklı ses deneyli, toplamda 11 şarkı içeriyor. Albümün karanlık konseptine yönelik karışık gözlemlere f(x), kendimize yeni meydan okuyoruz ve bunu kötü bir geri dönüş olarak düşünmeyin dedi. Ayrıca KRYSTAL yeni konsepti beğendiğini söyledi çünkü ona çoğunlukla güzel/sevimli roller verildiğini ama o bu sefer görünüşünde daha karanlık ve farklı bir şeyler istediğini söyledi. Grup şarkı promosyonlarını tamamlayamadan tanıtımları yarıda kesti ve müzik programlarında toplam 5 ödül kazanabildi.

"Red Light" yayınladığından beri 9 müzik listesinde zirveye yerleşmeyi başardı. "Red Light"ın yanı sıra "MILK", "All Night", "나비 (Butterfly)", "종이 심장 (Paper Heart)" ve "무지개 (Rainbow)" da Genie, Olleh ve Bugs müzik listelerinde Top 10'e girmeyi başardı.

Red Light, yayınlandığı ilk gün YouTube'da 2 milyondan daha fazla görüntülendi. Klip, Temmuz'da dünyada en çok görüntülenen K-Pop klibi rütbesini yakaladı.

Ağustos ayında, "미행 (그림자; Shadow)", "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)" ve "Red Light", Pitchfork tarafından listelenen "En İyi 20 K-Pop Şarkısı" arasındaydı.

17 Temmuz'da, SM Entertainment'ın SULLI'nin performans sergileyemeyecek durumda olduğunu söylemesiyle beraber f(x), M! Countdown'da Sulli olmadan sahne performanslarını sergilediler. SULLI sonraki birkaç "Red Light" performansında da gözükmedi ve f(x)'in Korece tanıtım programı SULLI'nin geçici süreliğine ara vermek istemesi nedeniyle aksadı.

24 Temmuz'da SM Entertainment, grubun resmi sayfasından SULLI'nin çeşitli sebeplerden dolayı eğlence endüstrisine geçici ara verdiğini açıkladı ama hâlâ grubun üyesiydi. Grup üyeleri SULLI olmadan grup etkinliklerine devam etmedi ve kendi bireysel etkinliklerine odaklandı.

AMBER'ın Solo Çıkışı 'Beautiful'

12 Şubat 2015'te f(x) üyesi AMBER, 5 şarkıdan oluşan "Beautiful" isimli mini albümü ile solo çıkışını gerçekleştirdi. Ana parça olan "SHAKE THAT BRASS"e Girls' Generation'dan TAEYEON (태연) eşlik etti. Albümün yayınlanmasından birkaç gün önce "Beautiful"un şarkı sözü videosunu yayınladı. Video, Amber'ın çocukluk fotoğraflarını ve f(x) ile olan ilk yıllarından fotoğraflar içeriyor. Daha sonra albümün ana parçası "SHAKE THAT BRASS"in klibi yayınlandı. Çeşitli müzik programlarında AMBER'a, Red Velvet (레드벨벳)'ten WENDY (웬디), Lovelyz (러블리즈)'den KEI (케이), solo şarkıcı AILEE (에일리) ve kendi grubu f(x)'ten LUNA eşlik etti. Billboard's World Albums'te #2'ye kadar yükseldi. Billboard K-Town'dan Jeff Benjamin'e göre, AMBER dünya çapında çok fazla hayran kazandı.

2015'te, grubun ilk fiziksel Japonca teklisi "SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer" 22 Temmuz'da yayınlandı. Tekli, "피노키오 (Danger)" ve "Hot Summer"ın Japonca versiyonlarını içeriyor ve ayrıca bonus olarak iki şarkının Japonca müzik videolarını içeren DVD'li albüm piyasaya sürüldü. Osaka'daki "SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer Hayran Buluşması"na sadece AMBER, LUNA ve KRYSTAL katıldı ve hayranlara fotoğraf kartları verdi. VICTORIA sağlık durumu, Çin'deki etkinlikleri ve İngiltere'deki film çekimleri yüzünden katılamadı. SULLI ise hâlâ ara vermiş durumdaydı.

SULLI'nin Ayrılışı

7 Ağustos'ta, SM Entertainment tarafından SULLI'nin oyunuculuk kariyerine devam etmek için resmi olarak grup sözleşmesini bitirdiğini, grubun artık dört üye ile tanıtımlarına devam edeceklerini duyurdu. SULLI, SM Entertainment bünyesinde kalmaya devam etti.

f(x) Trafalgar Meydanı'nda performans sergilerken.

9 Ağustos'ta f(x), dört üyeli grup olarak ilk resmi sahnesini "2015 London Korean Film Festival : Imagine Your Korea" etkinliğinde aldı. Trafalgar Meydanı'nda festivali kutlamak için ücretsiz performans sergiledi. 35 binden fazla insanın festivale geldiği bildirildi.

13 Ağutos'ta SM Entertainment, f(x)'in dört üyeli grup olarak yayınlayacakları dördüncü stüyo albümlerinin ve Ekim'de geri dönüş tanıtımlarının yapılacağını onayladı.

29 Ağustos'ta AMBER, LUNA ve KRYSTAL, Japonya'nın başkenti Tokyo'da Japonca Müzik Festivali "AVEX a-nation 2015 Stadium Festival"de sahneye çıktılar. "Red Light", "All Night", "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)"ı ve "Hot Summer" ile "피노키오 (Danger)"ın Japonca versiyonlarını sahnelediler. Festivale 50 binin üzerinde insan katıldı.

1 Eylül'de, f(x) üyelerinin 11 Eylül'de yeni müzik video çekimlerine başlayacağı söylendi. 9 Eylül'de SM Entertainment, grubun Ekim'de geri dönüş yapacağını onayladı. f(x) yeni kliplerini Jeju Adası'nda çekti. Ekim'in başlarında yayınlanacak albümün adı, ana parçanın da adı olacağı açıklandı.

13 Eylül'de yeni müzik videonun çekimlerini bitiren f(x),14 Eylül sabahı Seul'e geri döndü. VICTORIA, Ice Fantasy makyaj denemeleri için Jeju Adası'ndan direkt olarak Pekin'e uçtu.

18 Eylül'de, AMBER doğum günü için hayranlara hediye verdi. Hediye bu yıl yayınladığı mini albümünden "Beautiful"un kendi yönetip çekitği özel videosuydu. Video SMTOWN'un YouTube Kanalı'nda yayınlandı.

f(x), 30 Eylül saat 19.30'da Tencent K-Pop Live Concert'a katıldı. Grup "Hot Summer", "Electric Shock", "첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)", "Red Light", "All Night"ı sahneledi. AMBER, LUNA ile beraber "SHAKE THAT BRASS" şarkısını sergiledi.

f(x), 25 Ekim 2015'te 2015 K-Pop Jeju Festival'e katıldı.

SULLI'nin ayrılışından sonra geriye kalan üyeler dördüncü stüdyo albümleri olan "4 Walls"u dünya çapında 27 Ekim 2015'te yayınladılar. "4 Walls"un klibi de eş zamanlı olarak yayınlandı. Albümü tanıtmak için M! Countdown, Music Bank, Show! Music Core, Inkigayo ve The Show dahil olmak üzere müzik programlarına çıktılar. Bu müzik programlarında "4 Walls"un yanı sıra "Diamond" şarkılarını da tanıttılar. Albüm ilk haftasında 66 bin kopya sattı.

Albümün yayınlanmasını tanıtmak için "f(x)=1cm" isimli kendi web realite şovlarının yıldızı oldular.

Aralık'ta, SM Entertainment'ın yılbaşı projesi "Winter Garden" için "12시 25분 (Wish List)" isimli bir tekli yayınladılar.

2015 yıl sonu müzik ödülleri için Mnet Asian Music Awards'ta "4 Walls"u sahnelediler, Pet Shop Boys'la sahne paylaştılar ve "Global Fans Choice (Küresel Fanların Seçimi)" ödülünü kazandılar.

2016: DIMENSION 4 - Docking Station ve 4 Walls / COWBOY

Ocak 2016'da, grup Golden Disk Awards'ta 'Disk Bonsang' ödülünü kazandılar.

29 Ocak'ta ilk solo konserleri olan DIMENSION 4 - Docking Station'u Seul'de düzenlediler ve Seul konserleri peşpeşe üç gün sürdü. Japonya'daki konserleri ise 20-28 Şubat arası düzenlendi. Seul konserlerinin son günü grup hayran topluluğu isimlerinin 'MeU' olduğunu açıkladılar.

AMBER, SM STATION projesi kapsamında "Borders" teklisini 25 Mart'ta yayınlandı. Ardından bu tekli, "CROSSING" projesinin ilk teklisi oldu. "CROSSING" projesinde bu teklinin yanı sıra "On My Own (Feat. Gen Neo)" ve "Need To Feel Needed" parçaları da yayınlandı.

6 Mayıs'ta AMBER ve LUNA, SM STATION için "Wave" şarkısını yayınladılar.

LUNA'nın Solo Çıkışı 'Free Somebody'

17 Mayıs 2016'da LUNA'nın solo çıkış yapacağı duyuruldu ve 26 Mayıs'ta haber onaylandı. 31 Mayıs 2016'da LUNA, 2 tanesi kendi yazdığı, toplamda 6 şarkıdan oluşan ilk mini albümü 'Free Somebody'yi yayınladı.

22 Temmuz'da, SM STATION aracılığıyla "All Mine" başlıklı EDM bir şarkı yayınladılar. Eş zamanlı olarak şarkının klibi de SMTOWN YouTube kanalında yayınlandı.

'All Mine' albüm kapağı (SM STATION şarkısı) (2016).

12 Ağustos 2016'da LUNA kendi YouTube Kanalı "Luna's Alphabet루나의 알파벳"i açtı.

2 Ekim'de AMBER ve LUNA, SPECTRUM Dance Music Festival'ın ana teması olan "Heartbeat" şarkısını SM STATION aracılığıyla yayınladılar. Korece versiyonun yanı sıra İngilizce versiyonu da yayınlandı.

16 Ekim 2016'da, grubun "Electric Shock" klibi YouTube'da 100 milyon izlenme sayısını aştı bu kilometre taşına ulaşan altıncı K-Pop grubu oldu.

2 Kasım 2016'da, f(x)'in 「4 Walls / COWBOY」 adlı yeni bir Japonca tekli yayınladı ve 2-3 Kasım'da DIMENSION 4 - Docking Station Japonya (Kapanış) konserini düzenlediler. Konserde yeni şarkıları "COWBOY"u da sahnelediler.

16 Aralık 2016'da LUNA, SM STATION için Shin Yong Jae (신용재) ile düet yaptığı "그대라서 (It's You)" şarkısını yayınladı.

30 Aralık 2016'da yayınlanan, SMTOWN ile Steve Barakatt işbirliği olan "너의 목소리 (Sound of Your Heart)"ta, LUNA şirket arkadaşları ile beraber şarkı söyledi.

2017-2018: Solo Etkinlikler

19 Ocak 2017'de LUNA, EXID (이엑스아이디)'den HANI (하니) ve Mamamoo (마마무)'dan SOLAR (솔라) ile birlikte Park Geun Tae (박건태) yapımı şarkı olan "Honey Bee"yi yayınlandı. Eş zamanlı olarak şarkının klibi de yayınlandı.

28 Ocak'ta, LUNA, kız kardeşi ile birlikte KBS'in "Immortal Songs 2 (불후의 명곡 2)" programında sahne aldı ve birlikte "아버지 (Father)" şarkısını seslendirdiler ve birincilik aldılar.

15 Şubat'ta KRYSTAL'in, Glen Check'ten Kim Jun One ile Sevgililer Günü özel teklisi "I Don't Wanna Love You" düeti yayınlandı.

LUNA Rebecca, The Last Kiss adlı müzikallerde rol aldı.

Haziran ayında VICTORIA, "A Life Time Love (上古情歌)" isimli fantastik-romantik dizide oynadı. Temmuz'da ise fantastik-komedi filmi "Wished"de rol aldı.

Temmuz'da KRYSTAL, "Bride of the Water God (하백의 신부)" isimli dizide oynadı.

17 Kasım'da LUNA, 18 farklı ülkeden şarkıcı ve influencer'larla beraber "Muhteşem Showman (The Greatest Showman)" filminin ana şarkısı "This Is Me"nin küresel versiyonunda işbirliği yaptı. Sonraki günlerde, kendi YouTube kanalında solo versiyonunu yayınlandı.

Kasım ayında KRYSTAL, "Prison Playbook (슬기로운 감빵생활)" adlı dizide başrollerden biri olarak ekranlarda yerini aldı.

KRYSTAL, 2017 yılında GQ Korea tarafından 'Yılın Kadını' seçildi.

5 Ocak 2018'de SM STATION projesinin kapsamında AMBER ve LUNA "Lower" adlı bir tekli yayınladılar ve aynı gün şarkının klibi de yayınlandı.

Ocak 2018'de VICTORIA, The Chronicles of Town Called Jian isimli dönem dizisinde oynadı.

13 Mart'ta VICTORIA, klibiyle beraber solo çıkışı için ön-yayın şarkısı "屋顶着火 (Roof On Fire)"ı yayınladı. Ayrıca dans odaklı varyete programı Hot Blood Dance Crew ve yetenek arama programı The Next Top Bang"e mentor (akıl hocası) olarak katıldı. Mayıs ayında, Moonshine and Valentine adlı fantastik-romantik dizide oynadı. Ekim ayında VICTORIA, Legend of the Ancient Sword adlı fantastik-macera filminin yıldızı oldu.

9 Şubat'ta LUNA'nın, SM STATION için kendi şarkısı "Free Somebody"nin "everysing" uygulaması kazananı HEDA (혜다) ile olan düeti yayınlandı. 24 Nisan'da LUNA, dijital teklisi "그런 밤 (Night Reminiscin')"i yayınladı. Teklide, Yang Da Il (양다일) ile düeti "그런 밤 (Night Reminiscin')" ile "원하기 전에 (Falling Out) şarkıları bulunmaktadır.

15 Nisan 2018'de AMBER, altı İngilizce şarkıdan oluşan solo mixtape'i "Rogue Rouge"u SoundCloud üzerinde yayınladı. Ve her bir şarkı için klip ve klip sahne arkası videolarını YouTube kanalında yayınladı. 21 Eylül'de "White Noise + Lost At Sea" adlı iki şarkılık dijital teklisi yayınlandı. Solo konser turu "Gone Rouge Tour"dan hemen önce 30 Kasım'da, "Countdown + Beautiful" adlı iki şarkıdan oluşan bir dijital tekli yayınladı.

Ekim 2018'de KRYSTAL, OCN kanalının suç-aksiyon dizisi "Player (플레이어)" için kadın başrol olarak seçildi.

2019-Günümüz: Yeniden Birleşme ve SM'den Ayrılışlar

4 Ocak 2019'da LUNA, tamamını kendi yazıp bestelediği "운다고 (Even So)" başlıklı dijital teklisini yayınladı. Aynı isimli ana parçanın yanında teklide "Do You Love Me (feat. 죠지)" ve "안녕 이대로 안녕 (BYE BYE)" adlı parçalar da bulunmaktadır.

25 ve 26 Mayıs'ta LUNA, ilk solo konseri "The fragrance of Luna (달의 향기)"yı Seoul KT&G Sangsangmadang Daechi Art Hall'da düzenledi. Konserde ikisi cover, dördü yayınlanmamış şarkıyla beraber toplam 25 şarkı sahneledi.

KRYSTAL, kız kardeşi JESSICA ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci realite programlarını çektiler. Temmuz ayında KRYSTAL, bağımsız film "Aaebigyuhwan (Shouts of a Father) (애비규환)" için başrol olarak seçildi ve Ekim ayında filmin çekimleri tamamlandı.

Ağustos 2019'da f(x) resmi olarak üç gecelik SMTOWN Live 2019 in Tokyo konserinde VICTORIA olmadan üçlü olarak bir araya geldiler ve hit şarkıları "Electric Shock", "라차타 (LA chA TA)", "Hot Summer" ve "4 Walls"u sahnelediler.

Ağustos 2019'da VICTORIA, "Love Under The Moon (山月不知心底事)" adlı romantik dizide oynadı.

1 Eylül 2019'da AMBER, sosyal medya hesapları aracılığıyla SM Entertainment ile olan sözleşmesini yenilemediğini duyurdu. 5 Eylül'de ise SM Entertainment, LUNA'nın da şirketle yeniden kontrat imzalamadığını halkla paylaştı. VICTORIA da şirketten ayrıldığını duyursa da SM Entertainment VICTORIA ile sözleşme konusu üzerinde hâlâ görüşüldüğünü bildirdi.

6 Eylül'de AMBER, Steel Wool Entertainment ile kariyerine devam edeceğini onayladı. 20 Eylül'de ise ikinci mini albümü "X"in ilk parçası "Hands Behind My Back"i yayınladı. Daha sonra sırasıyla "Other People", "Curiosity", "Numb", "Ready For The Ride" ve en son 10 Ocak'ta "Stay Calm" parçasını klipleriyle beraber yayınladı.

Ekim ayında LUNA'nın HUMAP CONTENTS (휴맵컨텐츠) ile sözleşme imzaladığı duyuruldu.

Ocak 2020'de KRYSTAL'in "Search (써치)" adlı OCN kanalının askeri-dram dizisinde Jang Dong Yoon (장동윤) ile beraber başrol olarak seçildiği duyuruldu.

VICTORIA, 2015'ten itibaren Çin'deki aktiviteleri için Yuekai Entertainment (悦凱娛樂) (tam adıyla Horgos Yukeai Monster Culture Media Co., Ltd. (霍爾果斯悅凱音樂文化傳媒有限公司)) ile çalışırken, Eylül 2020'de VICTORIA'nın şirketin hissedarı olduğu açıklandı.

Ağustos 2020'de KRYSTAL'ın da sözleşmesinin biteceğinin duyurulmasından sonra 12 Ekim 2020'de KRYSTAL'ın H& Entertainment (에이치앤드엔터테인먼트) ile sözleşme imzaladığı bildirildi.

Üyeler

Mevcut Üyeler

Sahne İsmi Doğum İsmi Doğum Tarihi Grup Pozisyonu
VICTORIA (빅토리아) 宋茜 (Sòng Qiàn)2 Şubat 1987Lider, Ana Dansçı ve Vokalist
AMBER (엠버) Amber Josephine Liu (刘逸云)18 Eylül 1992Ana Rapçi ve Lider Vokalist
LUNA (루나) 박선영 (Park Sun Young)12 Ağustos 1993Ana Vokalist ve Lider Dansçı
KRYSTAL (크리스탈) 정수정 (Jung Soo Jung)24 Ekim 1994Lider Vokalist ve Grubun Yüzü

Eski Üyeler

Sahne Adı Doğum İsmi Doğum Tarihi Ölüm Tarihi Grup Pozisyonu
SULLI (설리) 최진리 (Choi Jin Ri)29 Mart 1994 14 Ekim 2019Grubun Yüzü, Alt Rapçi ve Vokalist

Hayran Kulübü

f(x)'in resmi hayran topluluğu "MeU"dur. Bu isim hayranlara, f(x) üyeleri tarafından verildi. Me (Ben) ve You-U (Sen) anlamlarının dışında "MeU", matematikte bir sembol olan "μ"nun sesletimidir. Ayrıca "μ", modern Yunan alfabesinin 12'nci harfidir.

f(x)'in yarı/resmi hayran topluluğu rengi "Pearl Light Periwinkle (Parlak Menekşe Moru)"dur. SM Entertainment tarafından tercih edilen renk kodu ise #97A7ED'dir.

Diskografi

Stüdyo Albümler

 • PINOCCHIO (2011)
 • Pink Tape (2013)
 • Red Light (2014)
 • 4 Walls (2015)

Mini Albümler (Extended Plays)

 • NU ABO (2010)
 • Electric Shock (2012)

Yeniden Düzenlenmiş Albümler

 • Hot Summer (2011)

Korece Tekliler

 • 라차타 (LA chA TA) (2009)
 • Chocolate Love (2009)
 • 츄~♥ (Chu~♥) (2009)
 • All Mine (SM STATION) (2016)

Japonca Tekliler

 • SUMMER SPECIAL Pinocchio / Hot Summer (2015)
 • 4 Walls / COWBOY (2016)

Çince Tekliler

 • Lollipop (feat. M.I.C 男团) (2009)

Filmografi

Filmler

Yıl Başlık Notlar Rol
2012I AM.SM Town Live '10 World Tour, Madison Square Garden BelgeseliKendileri olarak oynadılar.
SM Town Live in Tokyo Special Edition in 3DSM Town Live World Tour III, Tokyo Belgeseli
2015SMTOWN The StageSM Town Live World Tour 4, Tokyo Belgeseli

Televizyon Serileri

Yıl Başlık Notlar
2010Hello f(x)f(x)'in Afrika'ya,Tayland'a ve Japonya'ya seyahati.
2010–11f(x)'s KoalaAmber ayak bileği burkulması yüzünden katılamadı.
2013Go! f(x)f(x)'in Austin,Los Angeles ve Hollywood'a gezisi.
2013Amazing f(x)f(x)'in ölmeden önce yapılacak listesini tamamlamak için Yeni Zelanda'ya gitmesi.
2015 f(x)=1 cm SULLI'nin ayrılışından sonraki ilk realite web programı.

Konser Turları

Solo Konserler

 • DIMENSION 4 - Docking Station (2016) (f(x))
 • Gone Rouge Tour (2018) (Amber Liu)
 • The fragrance of Luna (2019) (LUNA)
 • Tour X (2020) (Amber Liu)

SMTOWN Konserleri

 • SM Town Live '10 World Tour (2010-2011)
 • SM Town Live World Tour III (2012-2013)
 • SM Town Week: "Christmas Wonderland" (EXO ile) (2013)
 • SM Town Live World Tour IV (2014-2015)
 • SM Town Live World Tour V (2016)
 • SM Town Live World Tour VI (2017-2018)
 • SMTOWN Special Stage in Hong Kong (2017)
 • SMTOWN Live 2018 In Osaka (2018)
 • SMTOWN Live Special Stage in Santiago (2019)
 • SMTOWN Live 2019 In Tokyo (2019)

Destekleyici Hareketler

 • Girls' Generation The 1st Asia Tour: Into the New World
 • Super Junior The 3rd Asia Tour: Super Show 3
 • Shinee The 1st Concert: Shinee World
 • Super Junior The World Tour: Super Show 4
 • K-Pop Girls In Love Concert
 • Most Amazing Mnet Live in 2011
 • MBC Music Wave in Google K-Pop Concert
 • DMZ Peace Concert
 • Yeosu Expo Pop Festival
 • K-Pop Night Out at SXSW
 • M! Countdown : KCON Music Festival
 • Hong Kong Dome Festival
 • Best of Best in Guangzhou
 • London Korean Film Festival: Imagine Your Korea
 • AVEX A-Nation Stadium Festival
 • Tencent K-Pop Live Concert
 • SBS's Inkigayo in Jeju - 2015 K-Pop Jeju Festival
 • 17th Korea-China Music Festival
 • iQIYI ALL-STAR CARNIVAL
 • 18th Huading Awards
 • KCON 2016 France

Ödül ve Adaylıklar

Bugs Music Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2009 f(x) Best New Artist Kazandı
2011 Pinocchio (Danger) Music Video of the Year Kazandı

Cyworld Digital Music Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2009 f(x) Rookie of the Month (September) Kazandı

Golden Disk Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2012 Pinocchio (Danger) Disc Bonsang Kazandı
Digital Bonsang Adaylık
f(x) Most Popular Artist Award Adaylık
2013 Electric Shock Disc Bonsang Adaylık
Digital Bonsang Kazandı
f(x) Most Popular Artist Award Adaylık
2014 Pink Tape Disc Bonsang Kazandı
2015 Red Light Disc Bonsang Adaylık
2016 4 Walls Disc Bonsang Kazandı
Digital Bonsang Adaylık

Korean Entertainment Arts Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2010 f(x) Rookie Singer Awards Kazandı
2013 Group Singer Award Kazandı
2014 Group Singer Award Kazandı

Korean Music Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 Nu ABO Best Dance & Electronic Song Adaylık
f(x) Group/Musician of the Yıl
Netizen Vote
Kazandı
2012 Pinocchio (Danger) Best Dance & Electronic Song Adaylık
Best Dance & Electronic Album Adaylık
2013 Electric Shock Best Dance & Electronic Song Kazandı
Jet Adaylık
Electric Shock Best Dance & Electronic Album Adaylık
2014 Rum Pum Pum Pum Best Dance & Electronic Song Adaylık
Pink Tape Best Dance & Electronic Album Adaylık
2016 4 Walls Best Dance & Electronic Song Adaylık
Best Dance & Electronic Album Adaylık

Melon Music Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Top 10 Artist Winners (Bonsang) Kazandı
2013 Top 10 Artist Winners (Bonsang) Adaylık
2013 MBC Music Star Award Kazandı

Mnet 20's Choice Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Hot Blue Carpet Star Kazandı
Hot Trend Musician Kazandı
Pinocchio (Danger) Hot Online Song Adaylık

Mnet Asian Music Awards (MAMA)

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2009 LA chA TA[1] Best New Female Artists Adaylık
2010 Nu ABO Best Dance & Electronic Song Adaylık
2011 f(x) Best Female Group Adaylık
Artist of the Year Adaylık
2012 f(x) Best Dance Performance-Female Kazandı
Best Global Group Adaylık
Electric Shock Song of the Year Adaylık
2013 f(x) Best Female Group Adaylık
Artist of the Year Adaylık

MTV Daum Music Fest

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2011 f(x) Trendy Kazandı
Rising Kazandı

Seoul Music Awards

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödül Sonuç
2009 f(x) Newcomer Award Adaylık
2013 Electric Shock Bonsang Awards Kazandı
2015 Red Light Bonsang Awards Adaylık
f(x) Popularity Award Adaylık
Hallyu Special Award Adaylık

SBS MTV Best of The Best

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2012 f(x) Best Group Female Kazandı
2013 Kazandı

MTV Taiwan

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2011 f(x) Artist of the Month (June) Kazandı

Top Chinese Music Awards

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 f(x) Overseas Outstanding Stage Performance Award Kazandı

Red Dot Design Award

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 Electric Shock Communication Design Award Package[2] Kazandı
Pink Tape Kazandı

Channel [V] Asia

Yıl Adaylık Çalışması Ödül Sonuç
2014 Red Light 15 Best K-pop Songs of 2014 Kazandı

Diğer Ödüller

Yıl Ödül Adaylık Çalışması Sonuç
17th Korean Cultural Entertainment Awards
2009 Newcomer Award f(x) Kazandı
Korea Lifestyle Awards
2010 Style Icon of the Year[3] f(x) Kazandı
26th Annual Korea Best Dresser
2010 Best Singer Dresser f(x) Kazandı

Müzik Programı Ödülleri

Şarkı Ödül
피노키오 (Danger)
 • 29 Nisan - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 5 Mayıs - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 8 Mayıs - SBSInkigayo》 Mutizen Song
 • 12 Mayıs - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 15 Mayıs - SBSInkigayo》 Mutizen Song
 • 19 Mayıs - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 20 Mayıs - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 22 Mayıs - SBSInkigayo》 Mutizen Song (Üçlü Taç)
Hot Summer
 • 26 Haziran - SBSInkigayo》 Mutizen Song
 • 30 Haziran - MnetM! Countdown》 1'incilik
Electric Shock
 • 21 Haziran - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 22 Haziran - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 26 Haziran - MBC MusicShow Champion》 Şampiyon Şarkı
 • 28 Haziran - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 29 Haziran - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 1 Temmuz - SBSInkigayo》 Mutizen Song
 • 3 Temmuz - MBC MusicShow Champion》 Şampiyon Şarkı
 • 5 Temmuz - MnetM! Countdown》 1'incilik (Üçlü Taç)
 • 8 Temmuz - SBSInkigayo》 Mutizen Song
첫 사랑니 (Rum Pum Pum Pum)
 • 7 Ağustos - MBC MusicShow Champion》 Şampiyon Şarkı
 • 8 Ağustos - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 9 Ağustos - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 11 Ağustos - SBSInkigayo》 1'incilik
Red Light
 • 16 Temmuz - MBC MusicShow Champion》 şampiyon Şarkı
 • 17 Temmuz - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 18 Temmuz - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 19 Temmuz - MBCShow! Music Core》 1'incilik
 • 20 Temmuz - SBSInkigayo》 1'incilik
4 Walls
 • 5 Kasım - MnetM! Countdown》 1'incilik
 • 6 Kasım - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği
 • 10 Kasım - SBS MTVThe Show》 1s'incilik
 • 13 Kasım - KBS2Music Bank》 K-Chart 1'inciliği

Kaynakça

 1. "2009 Mnet Asian Music Awards Part1" 25 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. MAMA. Retrieved 2014-12-18.
 2. "SM Entertainment wins 8 Awards at Germany's '2014 Red Dot Design Ödül' with EXO, Super Junior, SHINee, Girls' Generation, & f(x) albums". Allkpop. 17 Ağustos 2014. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2014.
 3. "Shinee and f(x) awarded at the 26th 'Annual Korea Best Dresser'". allkpop.com. 14 Aralık 2010. 12 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.