Euryale

Yunan mitolojisine göre Euryale, Stheno ve Medusa "gorgon" olarak nitelendirilmiştir. Aslında hiçbiri birbirinin kardeşi değildir. Ancak evrende sadece bu 3 gorgon bulunduğundan dolayısıyla bu 3 gorgon Zeus tarafından kardeş olarak ilan edildiler.

Euryale ayrıca Gaia'nın kardeşidir. Medusa öldükten kısa bir süre sonra Zeus annesini kıramayarak daha sonradan Euryale'ye insan olabilme şansını tanımıştır. Bunun koşulları yaşamını geçirdiği Stheno'yu öldürmek olacaktı. Euryale teklifi anında kabul ederek Stheno'yu öldürmeye kalkıştı.

Bundan sonrası için farklı rivayetler vardır:

  1. Son: Euryale başarılı olmuş ve insan olmuştur. Ama hayatını lanetli bir biçimde geçirmiştir. Stheno'nun ruhu onu rahatsız ediyor,insanlık duygusu olan korkudan yararlanarak Euryale'yi korkutuyordur.
  2. Son: Stheno Euryale'yi öldürmüş ve kendisi insan olabilme hakkını kazanmıştır.
  3. Son: Euryale Stheno'yu öldürdüğünü zannetmiştir. Ama Zeus Stheno'nun kılığına girmiştir. Bir anlık olsun ölü numarası yapmış ve elindeki hançeri Euryale'nin kalbine saplamıştır.

Etimoloji

Euryale’in kelime anlamı “uzun-sıçrayan”dır. Yunan mitolojisindeki ölümsüz Gorgon'lardan bir diğeridir. Euryale kardeşlerin en büyüğüdür ve diğerleri için bir anne figürü gibidir. Tıpkı kardeşleri gibi Euryale'da baktığı her canlıyı taşa çevirirdi. Euryale’e hikâyelerde genellikle yüksek sesli çığlıkları ile değinilir. Özellikle Medusa’nın Perseus tarafından öldürüldüğü hikâyede.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.