Erich Zepler

Erich Ernest Zepler (d. 27 Ocak 1898 - ö. 13 Mayıs 1980 Southampton), Alman, Yahudi elektronik mühendisi ve satranç kompozitörü. Telsiz’lerin günümüzdeki halini almasında önemli rolü vardır.

Erich Zepler (1923 senesinde)

Hayatı

Würzburg Üniversitesi'nden doktorasını almadan önce Berlin ve Bonn'da fizik okudu. Telefunken için çalışmaya devam etti ve radyo alıcı laboratuvarlarının başına geçti. Nazi Partisi’nin Almanya’da iktidara gelmesiyle, 1935'te tüm mallarını geride bırakarak Almanya'dan kaçtı ve İngiltere'ye yerleşti. Kısa bir süre Marconi şirketi için çalıştıktan sonra, 1947'de Southampton Üniversitesi'nde Elektronik Bölümü'nü kurdu. 1949'da Elektronik departmanı başkanı oldu. Departman şimdi adını taşıyan Zepler Binası'na ev sahipliği yapıyor. Elektronik konusunda birçok ders kitabı yazdı, en iyi bilinen ilk Telsiz Tasarım Tekniği’nin mucididir. Telsizlerinin çoğunun II. Dünya Savaşı'nda (her iki tarafta) kullanıldığı bilinmektedir.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.