Elektra

Elektra, Yunan mitolojisinde, Agamemnon ile Klytaimestra'nın kızıdır. Babaları öldürüldüğünde, kardeşi Orestes'i uzaklaştırarak yaşamını kurtarır. Orestes döndüğünde, annesiyle sevgilisinin öldürülmesinde ona yardım eder, daha sonra Orestes'in arkadaşı Pylades ile evlenir.Ayrıca Günümüzde Gerçek Kişiliği Değiştirilerek Bir Hayal Kahramanı Olarak Filmi Yapılmaktadır. Freud'un Oedipus kompleksi diye adlandırdığı komplekse pek çok yerde karşılık gelen Elektra kompleksi, içerik bakımından Oedipus kompleksi ile benzerlik gösterse de, Freud, bu komplekse Elektra kompleksi ismini vermeyi reddetmiştir.[1]

Aiskhylos'un Khoiphoroi ve Euripides ile Sophokles'in Elektra adlı oyunlarında ale alınan bu tema, ayrıntılarda farklılık gösterir. Elektra ismi elektron-kehribar kelimesinden gelir, elektrik kelimesinin kökeni elektron a dayanır. Elektron parıldar. Elektra parlayan dişi anlamına da gelir.Latin kökenli bir kelimedir.

Kaynakça

  1. "Agamemnon" in Oxford Companion to Classical Civilization, as quoted at eNotes.com". 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.