El Jadida

Al Jadida (Arapça: الجديدة, Berberice: ⴰⵍ-ⵊⴰⴷⵉⴷⴰ), eski isim Mazagan (Arapça: مازاغان, Berberice: ⵎⴰⵣⴰⴳⴰⵏ, Portekizce: Mazagão), Fas'ın Atlas Okyanusu sahilinde, Doukkala-Abda bölgesindeki Kazablanka'nın 106 km güneyinde bulunan bir liman kentidir. 194,934 nüfusa (2014 nüfus sayımı) sahiptir. Denizden bakıldığında El Jadida'nın eski kenti çok "Faslı olmayan" bir görünüme sahiptir; şehrin yontulmuş taş duarları Portekiz etkisini göstermektedir.[1]

Al-Jadida (ⴰⵍ-ⵊⴰⴷⵉⴷⴰ / الجديدة), Mazagan (ⵎⴰⵣⴰⴳⴰⵏ / مازاگان‎)
UNESCO Dünya Mirası
Al Jadida panoraması
Konum  Fas
Kriter Kültürel: ii, iv
Referans 1058
Tescil 2004 (28. oturum)
Bölge Arap Ülkeleri

Portekiz Müstahkem Şehri Mazagan, "Avrupa ve Fas kültürleri arasındaki etkileşimin olağanüstü bir örneği" ve "Portekiz inşaat teknolojisi ile bütünleşen Rönesans ideallerinin gerçekleştirilmesinin erken örneği" olarak gösterilmiş ve 2004 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası ilan edilmiştir. UNESCO'ya göre,[2] Portekiz döneminden kalma en önemli yapılar sarnıç ve Manueline Assumption Kilisesi'dir.

Kaynakça

  1. Paula Hardy; Heidi Edsall; Mara Vorhees (2005). Morocco. Lonely Planet. ISBN 1-74059-678-1.
  2. "Portuguese City of Mazagan (El Jadida) - UNESCO World Heritage Centre". Whc.unesco.org. 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.