e-pazarlama

E-pazarlama birçok farklı şekilde ifade edilebilmektedir. Bunlar; web pazarlama, çevrimiçi pazarlama, dijital pazarlama, internet pazarlaması veya interaktif pazarlamadır. [1]E-pazarlama, markanın ve yapılan işin tanıtımını yapmak ve tüm pazarlama uygulamalarını desteklemek amacı ile geleneksel medya yöntemlerinden farklı olarak internet, mobil ve interaktif platformlar kullanılarak yapılan pazarlama uygulamalarını kapsamaktadır.

[1]E-pazarlama bileşenlerinden yararlanan işletmeler, dijital kanallar sayesinde geleneksel mecralara kıyasla çok daha büyük kitlelere daha düşük maliyetler ile ulaşabilmektedir. Ürün ve hizmetleri dijital kanallar aracılığı ile sunan işletmeler; bu ürün ve hizmetlerin tanıtılmasını, satış sonrası hizmet olanaklarının sunulmasını ve tüketicilerin geri bildirimlerini iletebileceği kurum ve işletmelere erişim imkanı olanaklarını sağlamaktadır.

E-pazarlama Bileşenleri

Tekonolojinin ve dijitalleşmenin dinamik alanlar olması nedeniyle e-pazarlama da gelişmekte olan bir alandır. Bu nedenle e-pazarlamanın en yaygın olarak kullanılan bileşenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Arama motoru optimizasyonu (İngilizce: SEO (search engine optimization))
  • E-posta pazarlama: İşletmelerin dijital ortamlar aracılığı ile ürün tanıtımı, hedef kitle ve tüketicilerle iletişim, satış ve pazarlama uygulamarında e-posta yöntemlerinin kullanıldığı bileşendir.
  • Sosyal medya pazarlama: [1]Sosyal ağlar, bloglar, sosyal işaretleme ve içerik paylaşımı gibi sosyal medya araçları ile işletmeler tarafından bir ürün veya hizmetin tanıtılmasında, marka bilinirliğinin ve farkındalığının artırılmasında, hedef kitle veya tüketici tarafından ürün veya hizmete aksiyon alınmasının sağlanmasında kullanılan doğrudan veya dolaylı olan e-pazarlama bileşenidir.
  • Viral pazarlama: Ağızdan ağıza pazarlama (İngilizce: WOM (Word of Mouth)) yardımı ile oluşan viral pazarlama ; [2]ürünler, hizmetler ve işletmeler ile ilgili bilgiler hakkında oluşturulan içerik talepleri ile birlikte internet ortamındaki sosyal medya mecralarında diğer kişilere aktarılmasında ve yayılmasında etkin olan bileşendir.
  • İçerik pazarlama: [3]Çevrimiçi platformlar aracılığıyla yazı, ses, fotoğraf, video, grafik, inografik ile hazırlanan içeriklerle hedef kitlenin dikkatini çekmek, marka ve işletmeler ile tüketici arasında bağ kurulmasını sağlamak, bilinirliği ve satışları arttırmayı desteklemek amacıyla kullanılan e-pazaralama bileşenidir.
  • Satış ortaklığı pazarlaması: [4]Bir ürün ve hizmetin pazarlamasında rol alan aracıların markanın hedef kitlesinin memnun kaldığı ürün/hizmetleri aramakta, bunları tanıtmakta ve satış üzerinden kazanç elde etmekte olduğu bileşendir.

Kişisel verilerin 2000 yılından sonra başta Google olmak üzere arama motorları ve sosyal medya mecraları tarafından işlenmesi ile birlikte e-pazarlama olanakları da arttı. Çünkü artık müşteriler hedef kitlesine uygun reklam verebilir hale geldi. "Kişisel veri işleme" yöntemlerinin gelişmesi ile pazarlama dünyası da devrim geçirdi.

Kaynakça

  1. Koçak Alan, Alev; Tümer Kabadayi, Ebru; Eri̇Şke, Tuğbay (15 Nisan 2018). "İLETİŞİMİN YENİ YÜZÜ: DİJİTAL PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI". Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi. 17 (66): 123-134. doi:10.17755/esosder.334699. ISSN 1304-0278.
  2. "Viral Pazarlama Nedir? | IIENSTITU". İstanbul İşletme Enstitüsü. 13 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021.
  3. "İçerik Pazarlaması ve Örnekleri". Pazarlama Türkiye. 16 Nisan 2018. 22 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021.
  4. "Affiliate Pazarlama Nedir? | Optimist Hub Blog". www.optimisthub.com. 10 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2021.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.