Dil kemiği

Dil kemiği ya da hiyoid kemik (os hyoideum), alt çenenin alt arkasında bununan oldukça küçük bir kemiktir. Kafatasında oynar ekleme sahip iki kemikten biridir. Hyoid kemiğinin görevi dilin kafatası içinde sabitlenmesidir. Bu kemik şakak kemiğinin (os temporale) processus styloideus'una bağlanır. Evcil memeli hayvanlardan etçillerde bu kemik temporal kemiğin processus mastoideus'una bağlanır.

Kemik: Dil kemiği
Dil kemiği, boynun ön tarafında bulunur, bir gövdesi ve iki çift boynuzu vardır.
Latince os hyoideum
Oluştuğu yapı İkinci ve üçüncü brankial arkus[1]
MeSH Hyoid+Bone

Neandertallerde dil kemiğinin oluşup oluşmadığı konusunda ihtilaf vardır. Şanidar mağarasında bulunan iskeletlerden yola çıkarak dil kemiği olabilir de deniliyor. Kendi aralarında konuştuklarını ifade eden bilim insanları mevcut.

Anatomisi

U harfi şeklinde olan kemik, diğer bir başka kemikle eklem yapmaz. Kemiğin U şeklindeki kollarını oluşturan büyük boynuzlarına "cornu majus", U harfinin üzerinde olan küçük boynuzlarına "cornu minus" adı verilir. Boynuzlar arasında kalan kısım kemiğin cismi yani corpusu olarak adlandırılır.

Bağlanan kaslar

Hyoid kemiğe büyük miktarda kas bağlanır.[2]

Ek Resimler

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020.
  2. Shaw, S. M.; Martino, R. (2013). "The normal swallow: muscular and neurophysiological control". Otolaryngol Clin North Am. 46 (6). ss. 937-956. doi:10.1016/j.otc.2013.09.006.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.