Dikilitaş, Beşiktaş

Dikilitaş, İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde Balmumcu ile Fulya arasında kalan semt. Kuzeyden Gayrettepe, doğudan Balmumcu ve Yıldız, güneyden Abbasağa ve Türkali ile batıdan da Şişli'ye bağlı Teşvikiye mahalleleri ile çevrilidir. Barbaros Bulvarı doğu sınırını, Hakkı Yeten Caddesi batı sınırını oluşturur.

Dikilitaş

Beşiktaş
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beşiktaş
İdare
  Muhtar Nurcan Sızmaz Turan
Nüfus
 (2019)
  Toplam 16,889
Zaman dilimi UTC+03.00 (DAYZD)
Posta kodu
34349
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Semte adını veren Dikilitaş'ın yanında bulunan açıklayıcı plakada, "II. Mahmud'un 1810 (Hicri 1224) tarihinde bir yarış sırasında bu taşın yerine diktirdiği devekuşu yumurtasına bin yüz elli beş adım uzaktan, şeşhane denilen tüfekle yaptığı atışla isabet kaydetmesi dolayısıyla hatıra olarak bu taş dikilmiştir. Taşın kitabesinde yazılı olan şiir Enderunlu Vasıf'ındır." yazmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bu semtte yer alır. Darphane Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu kuzey kesimi "Darphane" olarak da bilinir.

Ulaşım

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.