DOCSIS

Data Over Cable Service Interface Specification (DOCSIS İngilizce telaffuz: [ˈdɒksɪs]) (Türkçe: Veri Aşkın Kablo Hizmeti Arabirim Kuralı), varolan kablo TV (CATV) sisteminde yüksek bant genişliğinde veri aktarımı eklenmesine izin veren bir uluslararası telekomünikasyon standartıdır. Bu mevcut hibrid fiber koaksiyel (HFC - hybrid fiber-coaxial) altyapı üzerinden internet erişimi (Kablolu İnternet'e bakınız) sağlamak için birçok kablo televizyon operatörü tarafından genel olarak kullanılan bir sistemdir. Sürüm numaraları, bazen "DOCSIS" yerine (DOCSIS 3 için örneğin D3) basitçe "D" ile başlamaktadır.

Geçmişi

DOCSIS, CableLabs, 3Com, ARRIS, Bigband Networks, Broadcom, Cisco, Conexant, Correlant, Harmonic, Hitron Technologies, Intel, Motorola, Netgear, Technicolor, Terayon, Time Warner Cable, ve Texas Instruments dahil katkıda bulunan bir takım şirketler tarafından geliştirilmiştir.

Sürümler

DOCSIS 1.0
DOCSIS 2.0
DOCSIS 3.0
DOCSIS 3.1
Tam Çift Yönlü DOCSIS 3.1

Ayrıca bakınız

 • Veri kablosu
 • DOCSIS Set-top geçidi
 • koaksiyel üzerinden ethernet
 • Bant genişliği cihaz listesi
 • Coax Alliance üzerinde çokluortam

Kaynakça

  Dış bağlantılar

  Volpe firmasında * DOCSIS Eğitimi 3 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (2009)

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.