Dönme dolap

Dönmedolap, lunaparklarda bulunan, dik bir tekerlekten oluşan döner bir çark.

Londra'da bulunan London Eye.

Tarihçe

İlk dönme dolap George Washington Gale Ferris, Jr., tarafından 1893 yılında Chicago'daki Kolomb Dünya Fuarı'nın bir simgesi olarak tasarlanmıştır.[1] Terim, daha sonra, benzer bir sistemle çalışan bütün mekanizmalar için kullanılmaya başlanılmıştır.

Yapısı

Yatay bir eksen çevresinde düşey doğrultuda dönen büyük bir çembere asılı oturma yerlerinden oluşur. Eskiden kol gücüyle döndürülür, boyutları da fazla büyük olmazdı. Bugün dönme dolaplar motor gücüyle hareket ettirilmekte ve çok büyük boyutlarda yapılabilmektedir. Böyle büyük dönme dolapların oturma yerleri de eskisi gibi karşılıklı birer ya da ikişer kişilik açık koltuklar yerine, 20-30 kişi alabilen kapalı kabinler biçiminde düzenlenmektedir.

Kaynakça

  1. "Bird's-Eye View of the World's Columbian Exposition, Chicago, 1893". World Digital Library. 1893. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.