Dönüş (film, 2003)

Dönüş (Rusça: Возвращение, Vozvrashcheniye), Andrey Zvyagintsev tarafından yönetilen 2003 yapımı Rus filmidir. Film uluslararası alanda 2004 yılında vizyona girmiştir.

Dönüş
Yönetmen Andrey Zvyagintsev
Yapımcı Yelena Kovalyova
Dmitry Lesnevsky
Senarist Vladimir Moiseyenko
Aleksandr Novototsky
Oyuncular Vladimir Garin
Ivan Dobronravov
Konstantin Lavronenko
Natalia Vdovina
Müzik Andrei Dergatchev
Çıkış tarih(ler)i 25 Haziran 2003 (2003-06-25)
Süre 105 dakika
Ülke  Rusya
Dil Rusça

Film iki çocuğun, babalarının 12 yıl sonra eve aniden dönüşünün hikâyesidir. Eve dönen baba, hiçbir açıklama yapmadan çocukları yolculuğa çıkarır ve onları bir göldeki uzak bir adaya götürür. Bu yolculukta iki kardeş babalarını tanırken, onu kabullenmek ve reddetmek arasında bocalarlar. Mistik anlatıma sahip film [1] Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülü kazanmıştır.

Konu

Günümüz Rusya'sında, Ivan ve abisi Andrei, babalarının yokluğunu telafi etmek için, birbirlerine derin bir bağ ile bağlı olarak büyümüşlerdir. Anne ve anneanneleri ile beraber yaşarlar. Bir gün eve birbirleriyle kavga ederek döndükten sonra, babalarının 12 yıldan sonra eve döndüğünü görünce, iki kardeş şoke olurlar. Annelerinin pek huzurlu olmayarak verdiği izinle, Ivan ve Andrei, babaları ile basit bir balık tutma tatili olarak düşündükleri yolculuğa çıkarlar.

Andrei babası ile tekrar kavuşmaktan memnuniyet duyarken, Ivan ise sadece fotoğraflardan tanıdığı adama karşı kendini geride tutar.

Başta iki kardeş de heyecan verici bir maceranın beklentisi ile mutludur. Ancak kısa sürede, babalarının kayıp 12 yılı telafi etmeye çalışmak için garip ve giderek daha acımasız çabalarının ağırlığı altında zorlanmaya başlarlar. Ivan ve Andrei kendilerini, bir adam tarafından, sırayla test edilme, kurtarılma, azar işitme, yol gösterilme ve ihmal edilme durumlarında bulurlar. Andrei hala babasına saygı duyuyor gözükürken, Ivan ise inatla savunmada kalır.

Araba ilkel ve vahşi bir kıyı şeridinde durur. Ivan'ın şüpheleri artık açık bir başkaldırmaya yol açar. Andrei'nin ise başta hiç tanımadığı bir baba ile bağ kurma ihtiyacı, Ivan ile aralarında uzaklığa dönüşür. Üçlü, varış noktaları olan gizemli adaya vardıklarında, Ivan ve babasının irade testi acı bir düşmanlığa ve ani bir şiddete tırmanır.

Oyuncular

  • Vladimir Garin - Andrei
  • Ivan Dobronravov - Ivan (Vanya)
  • Konstantin Lavronenko - Baba
  • Natalia Vdovina - Anne

Ödül ve Adaylıklar

Venedik Film Festivali
Avrupa Film Ödülleri
  • kazandı, Yılın Avrupalı Keşfi (Fassbinder Ödülü)
Palm Springs Uluslararası Film Festivali
  • kazandı, En İyi Yabancı Film
Altın Küre Ödülü
  • Adaylık, En İyi Yabancı Film

Kaynakça

  1. 21 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. divxplanet. 17 Ekim 2014.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.