Cumhuriyetçi Sinn Féin

Cumhuriyetçi Sinn Féin veya RSF (İrlandaca: Sinn Féin Poblachtach)[1] İrlanda'daki cumhuriyetçi bir siyasi partidir.

Cumhuriyetçi Sinn Féin
Sinn Féin Poblachtach
Kısaltma RSF
Genel başkan Seosamh Ó Mhaoileoin
Kurucu Ruairí Ó Brádaigh
Kuruluş tarihi 1986
Bölünme Sinn Féin
Merkez Teach Dáithí Ó Conaill, 223 Parnell Street, Dublin 1, İrlanda
Gazete(leri) Saoirse Irish Freedom
İdeoloji İrlanda cumhuriyetçiliği
İrlanda milliyetçiliği
Éire Nua
Sosyalizm
Avrupa şüpheciliği
Çekimserlik
Sekülerizm
Yerel Hükumetler
1 / 1.627
İnternet sitesi

RSF, 1905'te kurulan Sinn Féin partisinin mirasçısı olduğunu iddia etmektedir ve 1986'da Sinn Féin'deki bir bölünmenin ardından bugünkü halini aldı. RSF üyeleri İrlanda Cumhuriyeti'nde yerel yönetime seçildiklerinde başkanlık yaparlar, ancak bölünmüş İrlanda'yı kabul etmezler. Daha sonra Kuzey İrlanda (Stormont) veya İrlanda Cumhuriyeti'nin (Leinster Evi) parlamentolarının meşruiyetini tanımaz, bu nedenle parti kendilerine kayıt yapmamaktadır.

Parti, Ruairí Ó Brádaigh ve Dáithí Ó Conaill'in destekçileri etrafında ortaya çıktı. İrlandalı cumhuriyetçi meşruiyetçiler olarak Gerry Adams ve çekimserlik politikasının terk edilmesini destekleyen Sinn Féin'in diğer üyelerinin reformizmini reddettiler. İl hükûmetlerine iktidarın devredilmesini sağlayan Éire Nua politikasını destekliyorlar. RSF, 1916'da ilan edilen İrlanda Cumhuriyeti'nin varlığını sürdürdüğünü ve Sürekli İrlanda Cumhuriyeti Ordusu Konseyi'nin yasal hükûmeti olduğunu savunuyor.[2]

Örgüt kendisini "gerçek" veya "geleneksel" İrlanda cumhuriyetçiliğini temsil ederken, ana akım medyada ise "muhalif cumhuriyetçiliğin" politik bir ifadesi olarak görüyor. Cumhuriyetçi Sinn Féin İyi Cuma Anlaşmasını ve İngiliz-İrlanda Antlaşmasını reddetti; bunun bir parçası olarak İrlandalı cumhuriyetçilerin "İrlanda Cumhuriyeti'ni savunmak" için militan araçlar kullanma hakkına sahip olduklarını ve Sürekli İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nu (IRA) İrlanda Cumhuriyeti'nin meşru ordusu olarak gördüklerini iddia ediyorlar.

İrlanda'nın bağımsızlık savaşını duayenlerinden ve Cumhuriyetçi Sinn Féin ikinci başkanı Dan Keating.

Kaynakça

  1. "Republican Sinn Féin". Rsf.ie. 19 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2010.
  2. Republican Sinn Féin 29 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Retrieved 22 February 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.