Bobby Sands

Robert Gerard Sands (9 Mart 1954; Belfast, İrlanda - 5 Mayıs 1981; Long Kesh Hapishanesi, İrlanda), Kuzey İrlandalı siyasetçi. Genç yaşta tanıştığı Cumhuriyetçi düşünceyi takiben Geçici İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na katıldı. 1972 yılında tutuklanarak cezaevine girdi ve kısa ömrünün büyük bir bölümünü cezaevinde geçirdi. 1981 yılında siyasi tutsakların statülerinin iyileştirilmesi için başlattığı açlık grevi sırasında dışarıdaki örgütlü çabayla Parlamento'ya seçildi, fakat öncülük ettiği 1981 İrlanda açlık grevi'nin 66. gününde yaşama veda etti. Dünya mücadele tarihinin en genç ve en sevilen figürlerinden olan Sands'den geriye, şiirleri, şarkı sözleri ve günlükleri kaldı. Günlüğündeki son cümle, 'Tiocfaidh ár lá (Bizim de günümüz gelecek) idi.[1] Cezaevinde yazdığı şiirler "Hapishane Şiirleri21 Nisan 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." adıyla yayımlandı.

Bobby Sands'in Belfast'taki Sinn Féin binasının duvarındaki resmi

Dış bağlantılar

  1. Hamarat, Ali Murat. "O Gün Gelecek". http://www.yazihaneden.com. 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2016. |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.