Carabinieri

İtalya'da Arma dei Carabinieri adı ile anılan, jandarma kuruluşudur. Hem askeri, hem de sivillere kolluk kuvvetliği görevi yapar.

Carabinieri
Arma dei carabinieri
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 13 Temmuz 1814
Adres Roma, İtalya
Personel sayısı 117.943
Yönetici(ler)
Web sitesi http://www.carabinieri.it
Bir Carabinieri günlük üniforması ile

Kuvvet, Savoylu Kral I. Victor Emmanuel tarafından Sardinya Krallığını Fransız Jandarmasına benzer bir polis kuvveti sağlamak amacı ile kurulmuştur. Günümüzde bazı yapısal değişikliğe uğramış da olsa, görevlerini sürdürmektedirler.

Yakın zamana kadar Carabinieriler sadece İtalya menşeli araçlar ile görevlerini sürdürmekteydiler. Ancak bu kural son zamanlarda Land Rover Defender, Subaru otomobiller ile BMW motosikletlerin de envantere alınmasıyla değişmiştir. Normal Carabinieri devriye araçları beyaz tavanlı ve çok koyu mavi renklidir. Mavinin üzerinde yanlamasına ve boydan boya kırmızı bir şerit vardır. Carabinieri plakaları "CC" (Corpo dei Carabinieri, Carabinieri Birliği) veya EI (Esercito Italiano, İtalyan Ordusu) harfleri ile başlar.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.