Capsicum chacoense

Capsicum chacoense, Capsicum cinsinin Güney Amerika'ya özgü bir türüdür. İnsanlar tarafından nadiren yetiştirilirken, evcilleştirilmiş Capsicum türleri gibi yenilebilir meyveler üretir.

Capsicum chacoense
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Bitki
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Solanales
Familya: Solanaceae
Cins: Capsicum
Tür: C. chacoense

Bitki özellikleri

Capsicum chacoense bitkileri, yere yakın büyüyen ve kompakt çok yıllık (daha soğuk iklimlerde yıllık) çalılardır. 80 cm yüksekliğe ve 1 metre genişliğe erişebilir. Çiçekler yazın ortaya çıkar ve beş yapraklı küçük, beyaz çiçeklerdir. Yuvarlakımsı/üçgenimsi bir şekle sahip olan meyve 2,5 cm civarı uzunluğuna ve 0,5 cm civarı genişliğe erişebilir.Ayrıca, tamamen olgunlaştığında meyve rengi yeşilden sarıya veya parlak kırmızıya doğru olgunlaşır. Bu bitkiler her mevsim yoğun bir şekilde ekin yapma eğilimindedir ve sıcak bölgelerde kolaylıkla dört veya beş yıl boyunca üretime devam edebilirler. Yaprakları büyük, yassı ve yuvarlakımsıdır. Eşit şekilde dallanır ve çoğu durumda küçük ila orta boy bir çalı oluşturur.[1][2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Sgt. Pepper Chilli - Chacoense". Sgt. Pepper Chilli Varieties. Sgt. Pepper Ltd. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2011.
  2. "Capsicum Varieties - Chacoense". Capsicum Variety Database - Capsicum Varieties. Capsicum Variety Database. 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.