Busra

Busra (Arapça:  بصرى), ya da resmî olarak Busra el-Şam (Arapça: بصرى الشام, Türkçe: Busra el-Şam)[2] Suriye'nin Dera İli'nin, Dera İlçesi'ne bağlı, kuruluşu çok eskilere dayanan bir şehir. Başkent Şam'ın 120 kilometre (75 mi) güneyinde Ürdün sınırına yakın antik şehir.

Şehirdeki Antik Roma amfi tiyatrosu

Busra Antik Şehri
UNESCO Dünya Mirası
Konum  Suriye
Kriter Kültürel: i, iii, iv
Referans 22[1]
Tescil 1980 (4. oturum)
Bölge Arap Ülkeleri
Koordinatlar 32°31′00″K 36°29′00″D

Şehir, Ürdün'de yer alan Petra ile birlikte tarihi Nebatî Krallığı'na başkentlik yapmıştır. MS 106 yılında Roma İmparatorluğu tarafından fethedilen kent, 395 yılında anılan devletin "doğu" ve "batı" olarak ikiye ayrılmasından sonra Doğu Roma İmparatorluğu topraklarında kalmıştır.

Sasani-Doğu Roma mücadelesi sırasında bir ara Sasani Devleti ordularınca ele geçirilen kent, 634 yılında Halid bin Velid komutasındaki Arap ordusu ile Doğu Roma ordusu arasındaki Busra Muharebesi sonucunda Arap topraklarına katıldı.

İyi korunmuş ve geniş kapasiteli Roma dönemi amfi tiyatro ile tiyatroya hasar gelmemesi için etrafına Selahaddin Eyyubi tarafından yaptırılan kale şehirdeki en önemli tarihi eserdir. Bölgedeki volkanik kayalarla inşa edilen antik şehir ve tiyatro Dünya Mirasları listesi'nde yer almakta, her yıl önemli sayıda turist çekmektedir.

Galeri

Kaynakça

  1. http://whc.unesco.org/en/list/22
  2. Günümüzde Suriye Türkmenleri. — Suriye’de Değişimin Ortaya Çıkardığı Toplum: Suriye Türkmenleri, s. 21 ORSAM Rapor № 83. ORSAM – Ortadoğu Türkmenleri Programı Rapor № 14. Ankara — Kasım 2011, 33 sayfa.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.