Bodrum Hâkimi

Bodrum Hâkimi, Türkân Şoray'la Kadir İnanır'ın başrollerini oynadığı, yönetmenliğini Türkân Şoray'ın yaptığı 1976 yapımı film. Romantik içerikli bu film, Türkân Şoray'ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu dört filmden biridir. Döneminde çok büyük bir sükse kazanmıştır. Filmin müziklerini Cahit Berkay yapmıştır.

Bodrum Hâkimi
Film afişi
Yönetmen Türkân Şoray
Yapımcı İrfan Ünal
Senarist Safa Önal
Erdoğan Tokmakçıoğlu (hikâye)
Oyuncular Türkân Şoray
Kadir İnanır
Yıldırım Gencer
Mahmut Hekimoğlu
Kadir Savun
Nubar Terziyan
Müzik Cahit Berkay
Görüntü yönetmeni Çetin Tunca
Stüdyo Akün Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, aşk
Renk Renkli
Yapım yılı 1976 , Türkiye
Dil Türkçe

Filmin konusu, gerçek hayatta yaşanmış bir olay çıkışlı yerel bir türküden alınmıştır. Türkü ve dolayısıyla film, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın hâkimlerinden olan ve 1951'de atandığı Bodrum'da 1954 yılında nedenleri kesin olarak günümüzde de açıklığa kavuşturulamamış ve çeşitli yorumlara konu olmuş bir şekilde intihar eden Mefaret Tüzün'ün öyküsünü zemin almaktadır.

Bu yorumlardan bir tanesi de Mefaret Tüzün'ün âşık olduğu mahkûm hakkında idam kararı vermesi sonrasında intihar ettiğidir.

1906 Kütahya Tavşanlı doğumlu olan Mefaret Tüzün'ün tam bir biyografisi, filmden uzun bir süre sonra 2002 yılında Belkıs Öztin Koparanoğlu tarafından kaleme alınarak yayınlanmıştır.

Kaynakça

  • Belkıs Öztün Koparanoğlu (2002). Bodrum Hakimi ISBN ISBN 975-654809-3. Simge Kitabevi.
  • Agâh Özgüç (2005). Türlerle Türk sineması: Dönemler, modalar, tiplemeler.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.