Blade

Blade, Marvel Comics tarafından yaratılmış süper-kahramanlık ve vampir avcılığı yapan kurgusal bir çizgi roman karakteridir.

Blade
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm The Tomb of Dracula #10
(Temmuz 1973)
Yaratan Marv Wolfman
Gene Colan
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Eric Brooks
Türü Dhampir
Takım üyelikleri

MI: 13
Nightstalkers
Vanguard

Midnight Sons
Partnerleri Daywalker, Frank Blade, SwitchBlade
Güçleri Süper-insan gücü, hızı, çevikliği, dayanıklılığı, hızla iyileşme yeteneği, Olağandışı yaratıkları hissetme kabiliyeti, Savaş sanatları ustası, Kılıç kullanabilme, ve Nişancıcılık

Konusu

Asıl adı Eric Brooks olan Blade, dünyaya vampir bir adamın ve normal bir kadının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ancak o daha doğmadan babası onu terk eder, annesi ise ona tek başına bakamayacağını düşünür ve onu sokağa bırakır. Bunun bir nedeni de onun da giderek bir vampire dönüşmeye başlamasıdır. Blade sokaklarda büyür. Daha çocukken diğerlerinden farklı olduğunu fark eder. O tam bir vampir değildir, ama kana ihtiyaç duyar ve diğer vampirler kadar da güçlüdür. Bu yeteneklerini fark eden bir vampir avcısı olan Whistler, onu yanına alır ve eğitir, böylece Blade vampirlerin kabusu olur. Bir yandan da tam bir vampire dönüşmeden annesini bulmak hayattaki tek amacıdır.

Sinema

1998'de Blade, çizgi roman karelerinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Stephen Norrington'ın yönettiği filmde Blade karakterini Wesley Snipes canlandırmıştır.Filmin konusu çizgi romanla aynıdır ve ardından filmin başarısı üzerine Blade II: Bloodhunt filmi çekildi, bu filmde Blade yeni tür vampirlerle dövüşmekteydi ve ardındansa gelen Blade: Trinity filminde ise seri kapandı. 2006 yılında çizgi romanın dizisi başladı fakat bu sefer Blade rolünü Snipes oynamadı.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.