Biftek

Biftek (ingilizce beef steak ve fransızcalaştırılmış muadili bifteckten[1]), dana etinden dilim şeklinde kesilmiş, genellikle ızgara veya kızartma amacıyla hazırlanan et parçalarına verilen isimdir.

Biftek

Biftek başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere Türkiye'nin de dahil olduğu birçok ülkelerde yaygındır. Bonfile veya antrikot gibi dana etinin yumuşak kısımlarından yapılan biftekler tercih edilir. Biftek kolay yenebilmesi için genellikle etin liflerine dik açıda kesilerek hazırlanır. Pişirildikten sonra soğumasına fırsat vermeden haşlanmış, kızartılmış veya püre edilmiş patatesle birlikte servis edilir.

Çeşitli ülkelerde hazırlanışı

ABD'de steakhouse adı verilen lokantalar tamamen biftek üzerinde ihtisaslaşmışlardır. ABD'de biftek genellikle 2–3 cm kalınlığında hazırlanır. Türkiye'de ise biftek genellikle 1 cm veya daha ince olarak kesilir. Etin pişirilmeden önce dövülmemesi gerekmektedir. Fransa'da bifteğin üzerine çeşitli soslar konur. Örneğin Chateaubriand dana etinin bonfile kısmından yapılmış üzerine şarap ve sote edilmiş soğandan yapılmış bir sosla servis edilen bir çeşit biftektir. Steak au poivre ise Fransız mutfağında karabiberli bir sosla hazırlanan bir biftek çeşididir.

Kaynakça

Ayrıca bakınız

  • Sığır eti yemekleri listesi
  • Steak yemekleri listesi
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.