Basilan

Basilan, Filipinler'in güneyinde, Selebes Denizinde ada ve bu adayla birlikte çevresindeki bazı küçük adacıkları da kapsayan il. Basilan Adası Mindanao'daki Zamboanga Yarımadasının güney ucundan 8 km açıkta, Basilan Boğazında yer alır. Sulu Takımadalarının en büyük ve en kuzeydeki adasıdır.

Basilan

Bayrak

Mühür

Ülke Filipinler
Bölge Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi ve Zamboanga Yarımadası
Merkez Isabela
Yüzölçümü
  Toplam 1.358,9 km² (5.246 mil²)
Nüfus
 (2007)
  Toplam 496.503
Zaman dilimi UTC+08:00

1973'te Zamboanga del Sur ilinin ayrılmasıyla kurulan Basilan ilinin yönetim merkezi Isabela şehri dışındaki alanlar Bangsamoro Özerk Bölgesi sınırları içinde, Isabela ise Zamboanga Yarımadası bölgesi sınırları içinde kalır.

Etimoloji

Yerel halkın (Yakan'lar) sözlü gelenekleri, tarih öncesi Basilan için çeşitli isimleri içerir: "Uleyan", şu anki Basilan Zirvesi'nden (Puno Mahaji) türetilmiş ve daha sonra doğusundan daha uzak bir dağdan sonra "Matangal" olarak değiştirilmiştir.

Bu isimler muhtemelen Mindanao anakarasındaki Maguindanao tüccarları tarafından kullanıldı ve bu dağlar, Celebes Denizi'ne yelken açarken navigasyon simgesi olarak kullanıldı.

Diğer isimleri, Baunuh Peggesan olarak adlandırılan adanın batı yarısında batıya doğru akan nehirden sonra "Puh Gulangan" veya "orman adası", "Umus Tambun" veya "verimli arazi", "Kumalarang" idi.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.