Bağlarbaşı, Üsküdar

Bağlarbaşı, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Üsküdar ilçesi sınırlarında bulunan bir semttir.

Bağlarbaşı

Üsküdar'ın İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Üsküdar
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Alan kodu (+90) 216
Plaka kodu 34

Genel olarak Muratreis, İcadiye, Altunizade ve Selamiali mahallelerine yayılan semt, Kadıköy ve Üsküdar gibi merkezler ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün bağlantı yollarına yakınlığı nedeniyle Anadolu Yakası'nın en işlek semtlerindendir.

Semtin ana eksenini oluşturan Nuhkuyusu Caddesi, Üsküdar'ın en bilinen caddelerindendir. Caddenin iki yakasında ve yakın çevresinde mütevazı apartmanlar bulunmaktadır. Semtte önemli oranda Rum ve Ermeni nüfusu vardır. Semtte bulunan azınlık okulları ve kiliseleri hâlen kullanılmaktadır. Capitol AVM, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Üsküdar Üniversitesi, 29 Mayıs Üniversitesi ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu semtte bulunan önemli kuruluşlardır. Semtte Karacaahmet Mezarlığı, Bağlarbaşı Musevi Mezarlığı, Bağlarbaşı Rum Mezarlığı ve Bağlarbaşı Ermeni Mezarlığı gibi büyük mezarlık alanları bulunmaktadır.

Ayrıca semtten M5(Üsküdar,Ümraniye,Çekmeköy) metrosu geçmektedir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.