Ayas (müzik grubu)

Ayas 1987 yılında kurulmuş Ermenistanlı eski bir oryantal metal grubudur. Erivan Devlet Komitas Konservatuvarı mezunu Artur Mitinyan tarafından kurulan grup, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde bilinen en eski metal grubudur. Kuruluşunun beşinci yılından sonra Asparez grubu ile birlikte Doğu Almanya'da yayınlanan Melodie und Rhythmus ve Neues Leben isimli dergilerde Sovyetler Birliği cumhuriyetleri için yapılan listelerde Ermenistan'ın en iyi on rock grubu arasında yer almıştır.

Ayas
Başladığı yer Erivan, Ermenistan
Tarzlar Heavy metal, oryantal metal
Etkin yıllar 1987-2010
İlişkili hareketler Orphaned Land, Myrath
Üyeler Arthur Areskin (vokal), Yuri Torosyan (gitar), Armen Eghiazaryan (bas gitar), Egishe Marutyan (davul), Arthur Mitinyan (klavye)

2007 yılından Mitinyan bir röportajında tekrar birleşip bir konser düzenlemek istediğini anlatmıştır. 18 Nisan 2008'de Ayas grubu, Metal Attack festivalinde tekrar toplanıp sahne almıştır. 2010 yazında Ermenistan Filarmoni Orkestrası ile konser vermiştir.

Bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.