Aslıgül Üğdül

Hatice Aslıgül Üğdül (d. 6 Haziran 1957, Ankara) Türk büyükelçi.

Eğitimi

TED Ankara Koleji (1974) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü (1980) mezunudur. California (Berkeley) Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler konulu yüksek lisans yapmıştır.

Mesleki Kariyeri

Dışişleri Bakanlığı'na 1982 yılında girmiştir. Yurt dışında çeşitli görevler üstlenmiştir. Yurt içinde bulunduğu dönemlerde Dışişleri Bakanlığının çeşitli birimleriyle Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nde çalışmıştır. 2005'ten itibaren Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliğimizde Daimi Temsilci Yardımcısı ve Elçi Müsteşar olarak görev yapmıştır. 2010-2012 yıllarında Senegal Büyükelçisi olmuştur. 2012 yılında Dışişleri Bakanlığı müşaviri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in diplomasi danışmanı, 2014 yılında ise Avrupa Genel Müdürü olarak atanmıştır. 15 Kasım 2016 tarihi itibarıyla Slovakya Büyükelçisidir. Eski milletvekili Fenni İslimyeli'nin kızı olup, Büyükelçi Tunç Üğdül ile evli ve iki çocukludur. İngilizce, Fransızca bilmektedir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.