Arkadan çekiş

Arkadan çekiş (RWD), motorun sadece arka tekerlekleri tahrik ettiği motorlu taşıtlarda kullanılan bir motor ve şanzıman düzenidir. 20. yüzyılın sonlarına kadar, arkadan çekiş düzeni otomobiller için en yaygın konfigürasyondu. Birçok arkadan çekişli araç, aracın önüne uzunlamasına monte edilmiş bir motora sahiptir.

Önden motorlu arkadan çekişli bir otomobil düzeni

Arkadan çekişli bir araç için en yaygın yerleşim düzeni, motor ve şanzımanın aracın ön tarafında, boylamasına monte edilmiş olmasıdır. Arkadan çekişli arabanın diğer düzenleri arasında ön-orta motor, arka-orta motor ve arka motor bulunmaktadır.

Alfa Romeo, Lancia, Porsche (944, 924, 928) ve Chevrolet (C5 ve C6 Corvette) gibi bazı üreticiler, daha dengeli bir ağırlık dağılımı sağlamak için motoru otomobilin önüne, şanzımanı ise aracın arkasına yerleştirmektedir. Şanzıman ve aks tek bir birim olduğundan bu yapılandırma genellikle transaks olarak adlandırılmaktadır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.