SUV

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

2017 model bir Hyundai Tucson.

Bazı ülkelerde bu araçlara "arazi aracı", "dört çeker" ya da "4WD" (4 Wheel Drive) denir. Ancak tüm SUV araçları dört tekerlekten çekme özelliğine sahip olmadığı gibi her 4WD yolcu aracı da SUV değildir. Off-road araçları ise tamamıyla farklı bir sınıf olup sadece asfalt veya döşenmiş yol haricindeki yollar için tasarlanmıştır. Her ne kadar bazı SUV araçları off-road özelliğine sahip olsa da bu, araçlar için ikinci sırada bir özelliktir. Birçoğunun 2WD, 4WD yüksek çekiş ve 4WD düşük çekişten birinden diğerine geçme özelliği bulunmamaktadır. SUV arabaların karoserleri diğer binek araçlarla karşılaştırıldıklarında daha yüksek ve daha geniş kalmaktadır. Yüksek ve geniş karoserin yarattığı ağırlığı yürütebilmek adına SUV araçlarının motorları daha yüksek hacimlidir ve daha fazla yakıt tüketirler.[1]

Kaynakça

  1. "SUV İle İlgili Bilinmesi Gerekenler". http://www.tasit.com/araba-sozlugu/suv. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2015. |yayımcı= dış bağlantı (yardım)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.