Ariete

Ariete, İtalyan ordusunun ana muharebe tankıdır. Iveco Fiat ve Oto Melara firmalarının ortak çalışması yeni ateş gücü, hareketlilik ve koruma özellikleri ile üretilmektedir.

C1 Ariete

Çeşidi Ana Muharebe Tankı
Uyruğu İtalya
Hizmet geçmişi
Hizmet 1995-
Üretim tarihi
Tasarlandığı tarih 1985
Birim maliyeti 12.000.000$
Üretildiği tarih 1995-2002
Üretim adedi 500+
Özellikler
Ağırlık 67 ton (boş) 90 ton (dolu)
Uzunluk 9.67 m
 uzunluğu 2.28 cm
Genişlik 3.42 m
Yükseklik 2.50 m
Mürettebat 4


Zırhı Çelik/kompozit
Ana silahı 120mm yivsiz tank topu (mühimmatı 42 mermi)
Diğer silahları 1x7.62mm coaxial makinalı tüfek, 1x 7.62mm AA makinalı tüfek
Motor V-12 turbo dizel FIAT MTCA
950 kW (1,270 hp)
Kaldırma kapasitesi 29 beygir/ton
Süspansiyon donanımı yaylı bar
Boş ağırlık 54 ton
Harekat menzili 550 km
Azami hızı 65 km/h+

Resmi bilgiler

Ariete tankı merkezleri Roma'da bulunan Iveco Fiat ve Oto Melara Syndicated firmaları tarafından dizayn edilmiş, üretilmiş ve denenmiştir.

Iveco's Defence Vehicles Division aracın şase ve destek sistemlerinden, Oto Melara Syndicated ise taret ve ateş kontrol sisteminden sorumludur.

1995 yılından beri İtalya Ordusu tarafından kullanılmaktadır. Son üretilen tank 2002 yılında orduya teslim edilmiştir. 2005 yılında bu tanklar modüler zırh, otomatik yüklemeli 55 mm kalibrelik top ile yenilenmiştir.

Silahları

Ariete tankı diğer AMT'ler gibi birçok değişik koşulda düşmanla çatışabilmektedir. Sabit ya da hareketli hedeflere, gece veya gündüz süresince termal ve lazerli mesafe ölçerleri sayesinde her hava koşulunda saldırabilir.

Standart üç adet silah taşımaktadır:

  • Bir adet 120-mm ana top,
  • Bir adet 7.62-mm coaxial makinalı tüfek (mürettebat tarafından kullanılan) ve
  • Bir adet 7.62-mm uçaksavar silahı (komutan tarafından kullanılan).

Tankı ana silahı 44 kalibre'lik 120-mm ana topu Oto Melara tarafından üretilip satılmaktadır. Top yivsiz tasarımın yanı sıra yoğun atışlara dayanıklı bir yapıdadır. Bu top ile zırh delici, kinetik enerjili ve Yüksek patlayıcılı tanksavar mermisi (HEAT) atılabilir.

Mürettebat ve tank koruması

Tank çelik ile kompozit zırhın ortak kullanıldığı benzerleri İngiliz Challenger 2 ve Amerikalı M1 Abrams tanklarında kullanılan içeriği gizli bir zırh ile korunmaktadır. Tankın savunmasında harici havan topları bulunmaktadır. Bu havan topları elektronik olarak ateşlenen duman ya da chaff bombaları atabilir. Duman bombaları tankı termal ya da gözle görülmesini engellerken, chaff bombaları radar güdümlü füzelere karşı hedef şaşırtma işlevi görür.

Son olarak mürettebat Aero Sekur9 Aralık 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. firması tarafından üretilen geliştirilmiş NBC sistemiyle korunmaktadır. Bu sistem mürettebatı belli bir süre nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı korumaktadır.

Ateş kontrol ve hedef yakalama

Tankın ateş kontrol sistemi İtalyan üreticisi Galileo Avionica16 Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'dır.(şu an Selex SAS24 Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. firmasına geçmiştir). Firma tankın TURMS ateş kontrol sistemini üretmektedir.

  • Komutana ait panoramik gece-gündüz görüş dürbünü
  • Silahçı için termal kamera ve laserli mesafe ölçer
  • Dijital ateş kontrol sistemi bulunan küçük bir bilgisayar

Ateş kontrol bilgisayarının en önemli özelliği meteorolojik ve fiziksel durumları ölçebilmesidir. Bu sayede havadaki rüzgâr hızını, nemi, ve dış hava şartlarını ölçen bilgisayar topa ateş için açıyı verebilmektedir.

Motor özellikleri

Ariete tankında Fiat'a ait 12 silindirli turbo şarjlı 1250 beygir gücünde motor kullanılmaktadır. Yürüyen aksam ise Alman otomotiv firması ZF3 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ait 4 ileri ve 2 geri vitesten oluşan otomatik vites kutusudur. Tank %60'lık bir eğime tırmanabilir ve 1.25 metre derinlikteki suda ilerleyebilmektedir.

Tankın paletleri ise bir Alman firması olan Diehl Group27 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. tarafından üretilmektedir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.