Ana muharebe tankı

1970'lı yılların sonlarına kadar tanklar HEAT mermileri yüzünden kalın zırhlar taşıyor ve bu yüzünden hep ağır ve hantal oluyordu. Günümüzde gelişen tank dizayn, zırh ve motor teknolojileri sayesinde tankların kapasiteleri büyük ölçüde artmıştır. Buradaki en önemli gelişme Birleşik Krallık tarafından üretilen Chobnam zırhı idi. Bu zırh HEAT mermilerinin zırhı geçmesini önlemektedir. Zırh özelliğinin gelişmesi ile kalın çelik levhalar kullanan ağır tanklar yerine orta sınıf diyebileceğimiz daha hafif ve daha hızlı tank üretilme şansı doğdu. Ayrıca gelişen silah teknolojisi tanklara daha uzaktan ve daha isabetli atış kabiliyeti getirdi. Bunu sonucunda hem piyadeye destek verebilen hem diğer tanklarla mücadele edebilen tanklar doğdu. Biz bu tanklara Ana Muharebe Tankı, kısaca (AMT) (İngilizceMain Battle Tank, MBT) diyoruz.

AMX 56 Leclerc

Birçok Soğuk Savaş dönemi tankı II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan orta sınıf tankın güncellenmiş haliydi. Örneğin Amerikan Ordusu'nun kullandığı tankların çıkış tankı M26 Pershing idi. Aynı şekilde Sovyet T54/55 ise T44 tankından esinlenilmişti. Birçok AMT atası olan hafif sınıf tankın ağırlık, zırh, silah ya da motor özelliklerini taşımaktaydı. İlk AMT ise Birleşik Krallık Chieftain (FV4201) tankıdır. Bu tank pek fazla çatışmaya girmediğinden ne kadar etkili olduğunu bilmesek de zırh, silah, ağırlık ve motor bakımından tank baştan yaratılmıştı. AMT'ler günümüzde ağırlık, motor gücü veya silah gücüne göre değil piyadeye verdiği destek, taarruz ve faydalanma oranına göre sınıflandırılmaktadır.

AMT'leri günümüzde kara savaşlarının belkemiğini oluşturmaktadır. Öncelik görevleri düşman tanklarını ve tanksavar silahlarını yok etmektir. Ancak savaş alanında AMT karşı birçok tehdit de bulunmaktadır. En ağır zırhlı AMT bile tanksavar silahlarına karşı zayıftırlar. En çok zayıf noktaları namlusu, alt kısmı ve paletleridir. Ayrıca savaş alanında topçu ve mayın tehdidi de vardır.

Tankın hayatta kalmasına için en gerekli şey hareket kabiliyeti ve ateş gücüdür. Tankın zırhı eski nesil silahlara karşı büyük ölçüde koruma sağlamaktadır. Bu yüzden zırh üreticileri zırh özelliklerini gizli tutarak tanksavar silahlarının gelişimini önlemeye çalışmıştır. Ancak her ne kadar gizlide tutulsa iki olay bunun pek de başarılı olmadığını göstermişti. 1991 Körfez Savaşı sırasında ABD yapımı Hellfire tanksavar füzesi dost ateşi ile vurduğu bir M1 Abrams tankını imha etti. Aynı şekilde 2003 yılındaki Irak işgali sırasında İngiliz Challenger 2 tankı diğer bir Challenger 2 tankını vurmuş ve 2 mürettebatını öldürdü.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.