Amsterdam Üniversitesi

Amsterdam Üniversitesi (Felemenkçe: Universiteit van Amsterdam) Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan bir araştırma üniversitesidir.

Amsterdam Üniversitesi
Kuruluş 1632
Gelir 487 milyon €
Rektör Prof. Dr. Dymph van der Boom
Konum , Hollanda
Web sitesi uva.nl

28.000'den fazla öğrencisi, 4.000 çalışanı ve yaklaşık yarım milyar avroluk bütçesiyle Avrupa'nın önemli üniversitelerinden biridir. Sosyal Bilimler, Ekonomi, Hukuk, Fen, Diş ve Eczacılık fakültelerinde eğitim vermektedir. Üniversite, uluslararası bir yapıya sahip olup 85 İngilizce master programına sahiptir. Master programlarının yanında bazı Bachelor programları da Felemenkçe yanında İngilizce olarak sunulmaktadır. 2006 yılında aralarında Cambridge ve Oxford Üniversitesi'nin de bulunduğu Avrupa Araştırma Üniversiteleri Ligi'ne katılan üniversite, 2009 yılında Times Higher Education tarafından Top 200 World Universities listesinde dünyanın en iyi 49. üniversitesi olarak gösterilmiştir.

Tarih

Üniversite, öğrencilerine tarih ve felsefe eğitimi vermek için 1632 yılında Athenaeum Illustre adı altında kurulmuştur. 17. yüzyılın devamında hukuk, tıp ve ilahiyat alanlarında eğitim vermeye başlayan okulun ismi 1815 yılında Amsterdam Üniversitesi'ne çevrilmiştir. Amsterdam Belediyesi'ne bağlı olmuş olan üniversitenin rektörü 1961 yılına kadar Amsterdam Belediye Başkanı olmuş, bu yıldan sonra üniversite Hollanda devletine bağlanmıştır.

Fakülteler

  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Ekonomi ve İşletme Fakültesi
  • Beşeri Bilimler Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Doğal Bilimler, Matematik ve Enformatik Fakültesi
  • Sosyal Bilimler Fakültesi

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.