Alva

Alva (Oğlaklı), Çankırı'nın Eldivan ilçesine bağlı köy. Köyün Çankırı merkeze uzaklığı 15 kilometredir ve ilişkisi daha çok il iledir. Eldivan ilçesi ile irtibatı genellikle idari yöndendir. Köy, yerleşim isimlerinin aslına geri dönüşüne izin veren yasa ile birlikte resmi olarak Alva ismini geri kazanmıştır.

Alva (Oğlaklı)
Ülke Türkiye
İl Çankırı
İlçe Eldivan
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
  Toplam 136
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18700
Resmî site
-

|Oğlaklı}}

Tarihçe

Alva, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Çankırı merkezine bağlı köylerden idi. Kanuni Sultan Süleyman devrindeki 1530 tarihli haritada Alva ismiyle yer almaktadır. Cumhuriyet döneminde Çankırı'ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Dümelli bucağı Eldivan adıyla ilçe olunca Alva (Oğlaklı) da oraya bağlandı.

1960 yılından sonra köyün adı Oğlaklı olarak değiştirildi. Ancak köylüler "Alva" ismini kullanmaya devam ettiği gibi, komşu köyler ve ildeki insanlar da o köye mensup olanları "Alvalılar" diye adlandırmıştır. Köyde yüzyıllarca evvel Rumların oturduğu, Türklerin ise ilk önceleri bugün Ayacık diye bilinen yerde ikamet ettiği, Rumların oraları terk etmesi ile buraya intikal ettiği rivayet edilir.

Köyün eski isimlerinden birisi de Elvan köyüdür. Ayacık köy yeri, Hasanpınarı yerleşim yeri, Muhtarın(Aliçavuşların ağıl) olarak kullandığı yerin alt bölgeleri, Gömene ve bugünkü yerleşim yerinin olduğu yerde yaklaşık beş mahalle olduğu bunların daha sonra şimdiki yerine taşındığı bilinmektedir.Bahsedilen yerlerde eski ev duvarları, bina kalıntıları, mezarlar, çömlekler vs bulunmaktadır.Bunlardan Hasanpınarı bölgesinin Hristiyan, diğerlerinin Sünni Müslüman olduğu tahmin edilmektedir.Bu durum mezar şekli ve mezar yapısından anlaşılmaktadır. Hasanpınarı bölgesindeki mezarlar tarihi önemi olmamakla beraber, görünüşte mezar yoktur, ancak muhtelif şekilde buraların kazıldığı ve mezarların ortaya çıktığı bilinmektedir.Yine aynı bölgede tahminen gözetleme amaçlı birbirine girmeli oda bulunmuştur. Köyün yaylası olarak bugünkü Ahlat köyü hudutlarında Elvan köyü yaylası olarak Osmanlı tapu kayıtlarında bilgi mevcuttur.

Gerek Rus Harbi diye bilinen 93 Harbi, gerekse daha sonraki Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı, Yemen muharebeleri, Çanakkale Savaşı, İstiklal Harbi dolayısıyla köyden pek çok kişi askere gitmiştir. Kimisi şehit düşmüş, kimisi gazi ve yaralı olarak köyüne dönmüştür.

1950-57 yılları arasında Demokrat Parti'den iki dönem Çankırı milletvekili olan Mehmet Kenan Çığman'ın babası Ahmed Fuad Efendi de Alva yerlisi olup Hocazadeler sülalesinden gelmektedir.

2014 yılından sonra köyün adı, eski ismi Alva olarak değiştirildi.

Nüfus

Alva daha önce oldukça kalabalık iken son yıllardaki sosyal ve ekonomik şartlar sebebiyle Çankırı'ya ve Ankara'ya göç vermiştir. Bugün ise 42'si erkek, 39'u kadın olmak üzere 89 nüfusa sahiptir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 95
2000 136
1997 146

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.