Alexandru Athanasiu

Alexandru Athanasiu (Rumence telaffuz: [alekˈsandru atanaˈsi.u]; d. 1 Ocak 1955) Rumen siyasetçi ve hukukçudur. Romanya Sosyal Demokrat Partisi (PSDR) eski lideri, 2001 yılından bu yana Sosyal Demokrat Parti (PSD) üyesi. 13 Aralık-22 Aralık 1999 tarihleri arasında Başbakanlık görevini geçici olarak yaptı. 1 Ocak 2007'de Romanya'nın Avrupa Birliği'ne girmesiyle Athanasiu, PSD'den Avrupa Parlamentosu'na (Avrupa Sosyalist Partisi içinde) üye oldu. Birkaç bilimsel eserin yazarı olan Athanasiu, Bükreş Üniversitesi'ndeki (1999'dan beri) profesörlüğünün yanı sıra Hukuk alanında doktora sahibidir. 1995 yılında, Legea Asigurărilor Sociale adlı kitabı ( "Sosyal Güvenlik Yasası") Romanya Akademisinin Simion Bărnuţiu Ödülü'nü aldı.

Biyografi

Bükreş'teki Gheorghe Lazăr Lisesi'nde eğitim gördü ve daha sonra Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1978-1982 yılları arasında Bükreş Temyiz Mahkemesinde çalışıyordu. 1989'da kurulan Romanya Devrimi'nden sonra yeni oluşturulan PSDR'ye katıldı. 1992'de Parlamento'ya Milletvekili olarak seçilerek, Çalışma ve Sosyal Koruma Komitesine aday gösterildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

  Siyasi görevi
  Önce gelen
  Radu Vasile
  Romanya Başbakanı
  Geçici

  1999
  Sonra gelen
  Mugur Isărescu
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.